کد خبر 87480

دولت چین به فرانسه بابت فروش تسلیحات و به روز کردن برخی از تسلیحات قدیمی به تایوان هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزارت خارجه چین یکبار دیگر به فرانسه هشدار داده است که در صورت فروش تسلیحات به تایوان به روابط دو کشور لطمه شدیدی وارد خواهد شد.

به گزارش روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست چین، این فروش تسلیحاتی شامل به روز کردن برخی از تسلیحات فرانسوی است که در سال ۱۹۹۱ میلادی به تایوان فروخته شد.

"جائو لی جیان" سخنگوی وزارت خارجه چین هشدار داده است که فروش تسلیحاتی به تایوان باعث ضربه خوردن به روابط پکن و پاریس می شود ما مخالف فروش های تسلیحاتی و هرگونه تبادلات نظامی و امنیتی با تایوان هستیم. این موضع بلاتغییر و شفاف و روشن است.

او گفت: ما موضع خود را به اطلاع فرانسه رسانده ایم اما یک بار دیگر از این کشور می خواهیم قرارداد فروش تسلیحاتی به تایوان را لغو کرده و به اصل "یک چین" پایبند باشد و به مناسبات دو کشور لطمه نزند.

وزارت خارجه تایوان اعلام کرده که یکی از بخش های این فروش تسلیحاتی به روز کردن موشک ناوهای فرانسوی است که سه دهه قبل به این جزیره فروخته شد.

فرانسه در سال ۱۹۹۱ میلادی ۶ فروند کشتی به ارزش ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به تایوان فروخت که باعث تیرگی روابط این کشور با چین شد و پکن تاکید می کند کشورهای دارای روابط رسمی حق چنین معاملاتی با تایوان را ندارند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها