کد خبر 87430

سودان جنوبی با تصمیم دولت به صورت کامل به مدت 4 روز قرنطینه شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از ارم نیوز، فعالان شبکه مجازی تصاویر و فیلم‌هایی از درگیری‌های مسلحانه قبیله‌ای در بازار اصلی شهر کادوقلی، مرکز کردفان جنوبی و برخی از محله‌های این شهر را منتشر کردند که در جریان آن دست کم هفت تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

موج درگیری‌های قبیله‌ای در مناطق مختلف سودان طی دو روز اخیر تشدید شده و پیش از درگیری در کادوقلی، ایالت کسلا در دارفور هم صحنه درگیری بود و ده‌ها تن زخمی و کشته بر جای گذاشت.

فعالان شبکه‌های مجازی احتمال می‌دهند که حامیان و نیروهای دولت عمر البشیر، رئیس جمهوری برکنار شده سودان پشت این درگیری‌ها قرار داشته باشند.

ردپای نظام سابق

در این زمینه اکرم التوم، وزیر بهداشت سودان گفت، حزب البشیر و حامیانش با این هدف که دولت انتقالی از وظایف اصلی خود منحرف کنند در این حوادث قبیله‌ای و تشدید درگیری‌ها دست دارند.

موسی جبر محمود، دبیرکل دولت محلی کردفان جنوبی گفت، درگیری‌های بازار کادوقلی از سوی گروهی خارج از قانون صورت گرفت و عاملان این درگیری‌ها به دست قانون سپرده خواهند شد.

وی گفت، کمیته امنیتی کردفان بر پایبندی کامل به منع هرگونه آمد و شد یا خروج از منزل تأکید دارد و دستگاه‌های نظامی برای ممانعت از هرگونه آسیب امنیتی بر همه موارد کنترل کامل دارند.

استان کردفان صحنه درگیری‌های شدید میان نیروهای دولتی در دوره البشیر و نیروهای جنبش‌های مسلح بود و نیروهای جنبش‌های مسلح همچنان در جنوب کردفان به عنوان مقر نیروهای خود سنگر گرفته‌ و در حال انجام مذاکرات صلح با دولت انتقالی هستند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها