کد خبر 87340

با شکست طرح توطئه علیه دولت مادورو و همچنین دستگیری دو آمریکایی دو مشاور خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت از سمت خود استعفا کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به گزارش خبرگزاری رویترز از کاراکاس، خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت ونزوئلا روز گذشته (دوشنبه) استفعای "خوان رندون" مشاورش ذر شهر میامی آمریکا را در حالی پذیرفت که این فرد به مذاکره با یک شرکت امنیتی آمریکایی برای سرنگونی دولت نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا اعتراف کرده بود.

سرخیو وارگا قانونگذار مخالف دولت ونزوئلا یکی دیگر ار مشاوران گوایدو بود که از سمت خود استعفا کرده است.

هنوز دلیل استعفای این دو مشاور گوایدو به طور علنی اعلام نشده اما کناره‌گیری آنها به دنبال شکست توطئه اخیر مخالفان برای نفوذ در ونزوئلا و براندازی مسلحانه دولت مادورو انجام شد.

گفته شده یکی از دلایل استعفای این دو مشاور گوایدو، اختلاف‌نظرها میان مخالفان در مورد انجام فعالیت های خشونت‌آمیز و مسلحانه برای کنار زدن دولت مادورو بوده است.

ونزوئلا هفته گذشته بیش از ۱۲ تن شامل دو آمریکائی را که برای شرکت "سیلورکورپ یو اس ای" کار می کرده اند، دستگیر کرد که بخشی از یک توطئه شکست خورده بود و پیروزی همگانی برای دولت مادورو به شمار می رود.

تلویزیون ونزوئلا دو روز پیش تصاویری از دو آمریکائی به اسارت گرفته شده به نمایش گذاشت که در آن اعلام شد توسط سیلورکورپ موظف به تصرف فرودگاه کاراکاس به منظور اخراج مادورو از این کشور شده بودند. به گفته مادورو این دو در دادگاه غیرنظامی محاکمه خواهند شد.

مادورو این عملیات تهاجمی را  برنامه واشنگتن برای سرنگونی دولت خود می‌داند و حضور دو تبعه آمریکایی در میان نزدیک به ۴۰ تروریست دستگیر شده را سندی محکم برای تایید ادعای خود قلمداد می کند.

ونزوئلا در شش سال اخیر با شدیدترین بحران اقتصادی روبرو بوده است. تحریم های آمریکا نیز در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ شدت گرفته است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها