کد خبر 87214

در یک نطق سراسری

مون جائه این رئیس جمهور کره‌جنوبی در یک نطق سراسری نسبت به شیوع موج دوم ویروس کرونا در جهان هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی امروز در یک نطق سراسرس ویژه برای کرونا گفت که تا زمانی که این بیماری کاملا در سطح جهان از بین نرفته باشد نباید خطرات آنرا تمام شده فرض کرد و حتی اگر به نقطه صفر آن نیز برسیم همچنان احتمال بازگشت مجدد این بیماری به جوامع انسانی وجود دارد.

وی تاکید کرد که کشورهای مختلف هیچ وقت نباید اقدام‌های پیشگیرانه و محافظتی در برابر این بیماری مهلک را از نظر دور بدارند، چرا که همه ما در یک جنگ طولانی‌مدت با این ویروس هستیم، بنابر این تا زمان پایان یافتن همه‌چیز براساس قوانین و مقررات پیشگیرانه نباید به هیچ وجه از اقدامات پیشگیرانه و مبارزاتی علیه این بیماری دست بکشیم.

امروز در عین حال، "سون یونگ‌رائه" یکی از مقامات واحد مدیریت بحران وزارت بهداشت کره جنوبی اعلام کرد که جهان باید برای موج دوم شیوع ویروس کرونا (کووید-۱۹) آماده باشد.

وی در یک نشست آنلاینی مشترک مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری کره جنوبی و وزارت بهداشت این کشور اعلام کرد: نه تنها بیماران شدید بلکه حتی افرادی که این ویروس را راحت تر پشت سر گذاشته اند، باید تحت نظارت باشند.

 سون در این خصوص اظهار داشت: کشورهای جهان با همکاری یکدیگر می‌توانند این ویروس را کنترل کنند اما در عین حال باید برای موج دوم شیوع آن نیز آماده بود.

وی با اشاره به اینکه قواعد مربوط به رعایت فاصله اجتماعی در کشور ادامه دارد، افزود: با این روش حتی اگر موج دوم هم اتفاق بیفتد، سرعت شیوع ویروس کندتر و محدودتر خواهد بود. فعالیت های ورزشی، هنری، فرهنگی ادامه خواهد یافت. ما به تازگی انتخابات با مشارکت بالایی را برگزار کردیم اما در سایه تدابیر اتخاذ شده، هیچ افزایشی در موارد ابتلا مشاهده نشد. این نشان می‌دهد که می‌توان با رعایت احتیاط و توصیه‌های پزشکی با این ویروس کنار آمد.

این مقام کره جنوبی با اشاره به اینکه از بین رفتن ویروس ضد کرونا تا زمان یافتن واکسن آن امکان پذیر نیست، گفت: در این فرایند می‌توان با روش‌هایی مانند دارو و پلاسما درمانی با این بیماری مبارزه کرد.

وی همچنین با تأکید بر احتمال شیوع مجدد این بیماری همه ‌گیر، اظهار داشت: باید برای موج دوم آماده شویم. نکته مهم این است که چگونه شیوع را به طور موثرتر محدود کنیم. حتی اگر نتوانیم آن را از بین ببریم باید سعی کنیم شیوعش را محدود کنیم.

سون یونگ رائه تأکید کرد: کره جنوبی مرزهای خود را نبسته بلکه به جای آن تصمیم گرفت شیوع بیماری را کنترل کند. غلبه بر این ویروس از عهده یک کشور خارج است و همه دنیا باید برای نابودی آن همکاری کنند.

کره جنوبی که هفته گذشته پس از حدود دو ماه نخستین روز بدون بیمار تازه کووید-۱۹ را در تقویم ثبت کرده بود، روز یکشنبه از شناسایی ۳۴ مورد جدید کرونامثبت خبر داد.

هر چند مون جائه-این (رئیس جمهوری کره جنوبی) اعلام کرده دلیلی برای مردن از ترس نیست اما افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان کرونا پس از سقوط تدریجی آمار نگرانی‌ها را درباره بازگشت موج دوم بیماری بیشتر کرده است. ۲۶ مورد از ۳۴ بیمار تازه در داخل کشور بوده و هشت نفر باقیمانده با ویروس کرونا از خارج از مرزها وارد کره جنوبی شده‌اند.

این نخستین بار در یک ماه اخیر است که تعداد بیماران تازه کووید-۱۹ در یک روز از مرز ۳۰ می‌گذرد و گفته می‌شود شاید دلیل این افزایش باز شدن باشگاه‌های شبانه در سئول و دیگر شهرهای بزرگ باشد. پارک وون-سون، شهردار پایتخت روز شنبه دستور بسته شدن بیش از ۲۱۰۰ باشگاه، رستوران و هتل را صادر کرد و از دیگران خواست مسائل و موارد بهداشتی و ایمنی را جدی‌تر بگیرند.

مرکز پایش و پیشگیری از بیماری‌ها در کره جنوبی اعلام کرد تا روز یکشنبه ۱۰ هزار ۸۷۴ نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و ۲۵۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ضمن اینکه ۹۶۱۰ نفر از شر ویروس خلاص شده و به زندگی عادی خود بازگشته‌اند. مراکز درمانی و بیمارستان‌ها در سراسر کره جنوبی از ۱۰ هزار و ۱۲۸ نفر هم آزمایش ابتلا به کووید-۱۹ گرفته‌اند

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها