کد خبر 84297

اخبار بازار سهام جهان

به دنبال رشد سنگین شاخص‌های آمریکایی در هفته گذشته در نتیجه پمپاژ میلیارد دلاری دولت و فدرال رزرو به بازارها امروز شاخص داوجونز در دقایق ابتدایی بازار در اولین روز هفته با رشد 227 واحدی کار خود را آغاز کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، شاخص‌های سهام آمریکا دقایق ابتدایی معاملات را با ادامه رشد هفته گذشته وال استریت آغاز کردند.

در همین دقایق ابتدایی شاخص داوجونز توانست 227 واحد معادل 1.1 درصد افزایش یابد در حالی که شاخص استاندارد اند پورز رشد 1.5 درصدی را تا این لحظه تجربه کرده است. شاخص نزدک کامپوزیت نیز در حال حاضر جلسه معاملاتی اولین روز هفته در دقایق ابتدایی را با رشد 1.5 درصدی آغاز کرده است.

دونالد ترامپ در کنفرانس خبری خود روز یکشنبه گفت که طرح فاصله‌گذاری اجتماعی ملی تا 30 آوریل تمدید شده است و در ادامه سخنان خود اعلام کرد آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در دو هفته آتی افزایش خواهد یافت.

سرمایه‌گذاران بر این عقیده‌اند این اقدامات دولتی اگر چه در کوتاه‌مدت به اقتصاد کشور ضربه می‌زند اما وضعیت اقتصادی کشور را در دوره بلندمدت پایدار خواهد کرد.

شرکت جانسون اند جانسون آمریکا اعلام کرد که واکسن ویروس کرونا را در ماه سپتامبر بر روی انسان‌ها تست خواهد کرد و همین امر باعث شد که سهام این شرکت بارشد 4.6 درصدی مواجه شود.

شاخص داوجونز هفته گذشته بیشترین رشد روزانه خود از سال 1938 را تجربه کرد که رشدی معادل 12 درصد تنها در یک روز بود. شاخص استاندارد اند پورز و نزدک نیز بهترین هفته خود بعد از بحران مالی سال 2009 را تجربه کردند چرا که رشدی معادل به ترتیب 10.3 درصد و 9.1 درصد را در هفته گذشته سپری کردند.

دلیل رشد غول‌آسای هفته گذشته شاخص‌ها تزریق سنگین نقدینگی هم توسط دولت و هم توسط فدرال رزرو آمریکا بود. دونالد ترامپ در هفته گذشته بسته تشویقی دو تریلیون و دویست میلیارد دلاری را امضا کرد که شامل پرداخت مستقیم 1200 دلاری به بزرگسالان آمریکایی بود. همچنین این بسته شامل 500 میلیارد دلار تزریق نقدینگی به شرکت‌های بزرگ و حدود 370 میلیارد دلار شرکت‌های کوچک و متوسط برای مقابله با ویروس کرونا بود.

از طرف دیگر فدرال رزرو آمریکا نیز اقدام به خرید سنگین اوراق از جمله اوراق خزانه و نیز اوراق رهنی مسکن کرد و ترازنامه خود را از 5 تریلیون دلار عبور داد. تحلیل‌گران وال استریت بر این عقیده هستند که احتمالا سیاست باز فدرال رزرو در خرید اوراق تا 10 تریلیون دلار نیز پیش خواهدرفت.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها