کد خبر 84254

اخبار بازار سهام جهان

جلسه معاملاتی روز دوشنبه با کاهش شدید مواجه شدند به طوری که بورس ژاپن افت سنگین 3 بازارهای سهام آسیایی به غیر از استرالیا در نتیجه گسترش اثرات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا در جهان درصدی را تجربه کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از  سی ان بی سی، بازارهای سهام آسیایی در نتیجه گسترش اثرات اقتصادی شیوع ویروس کرونا در جهان جلسه معاملاتی روز آغازین هفته را با کاهش شدید آغاز کردند.

شاخص نیککی که بورس ژاپن را اندازه‌گیری می‌کند 2.68 درصد کاهش یافت و این در حالی است که ارزش سهام «سافت‌بانک» در بورس ژاپن با کاهش شدید بیش از 6 درصدی مواجه شد. همچنین شاخص تاپیکس که نوسان شرکت‌های ژاپنی بورس توکیو را اندازه‌گیری می‌کند نیز با افت 3.28 درصدی کار خود در جلسه آغازین هفته را پایان داد.

در چین نیز شاخص‌ها کار خود را در جلسه معاملاتی روز دوشنبه با کاهش آغاز کردند. شاخص شانگهای کامپوزیت 1.6درصد کاهش یافت و شنزن کامپوزیت نیز افت 2.79 درصدی را تجربه کرد.

همچنین شاخص کوسپی کره جنوبی حدود 1 درصد افت کرد و شاخص هانگ سنگ دولت‌شهر هنگ کنگ نیز با کاهش 1.29 درصدی روز اول هفته را سپری کرد.  

در استرالیا شاخص بورس این کشور بر خلاف سایر بازارهای آسیایی با رشد سنگین مواجه شد به طوری که شاخص ASX200 4.35 درصد افزایش یافت در حالی که این شاخص روز جمعه را با سقوط سنگین بیش از 5 درصدی به پایان رسانده بود.  

آمار ابتلا به ویروس کرونا در جهان اکنون در اطراف 720 هزار نفر قرار دارد و این آمار به سرعت در حال افزایش است. بیش از 33 هزار نفر در جهان تاکنون در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند و کشورهای اروپایی برای مقابله با این بحران سیاست منع آمد و شد و تمدید هفتگی آن را در صدر سیاست‌های خود قرار داده‌اند.

از طرف دیگر کشورها برای کاهش اثرات اقتصادی ناشی از ویروس کرونا در جهان اقدام به تزریق هنگفت نفدینگی به بازارها کرده‌اند تا بتوانند به مقابله با وضعیت رکودی ناشی از شیوع این ویروس بپردازند. اکنون پرسشی که رودروی تحلیل‌گران و سیاست‌گذاران قرار دارد این است که آیا نقدینگی پمپاژ شده به بازارها برای جلوگیری از وضعیت از رکودی کفایت می‌کند یا خیر و اینکه آیا کشورها باز هم اقدام به انجام این کار خواهندکرد و یا سیاست‌های دیگری را اتخاد خواهند کرد.

قیمت نفت برنت در نتیجه کاهش شدید تقاضا از یک طرف و جنگ قیمتی بین عربستان و روسیه ازطرف دیگر همچنان روند نزولی طی می‌کند به طوری که دوباره نزدیک به 6 درصد از ارزش خود را از دست داد. اکنون هر بشکه نفت برنت دریای شمال با قیمت 23 دلار و 47 سنت به فروش می‌رود و نفت آمریکا نیز با کاهش بیش از 4.5 درصدی هر بشکه به قیمت 20 دلار و 54 سنت به بازار عرضه می‌شود.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها