کد خبر 84117

برای اولین بار در تاریخ

ترازنامه فدرال رزرو آمریکا به دلیل تزریق نقدینگی به بازارها در خلال یک هفته گذشته که افزایشی معادل 12.4 درصد داشته است برای اولین بار در تاریخ ایالات متحده به 5 تریلیون و 300 میلیارد دلار رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، برای اولین بار در تاریخ ایالات متحده ترازنامه فدرال رزرو آمریکا از مرز 5 تریلیون دلار گذشت و به 5 تریلیون و 300 میلیارد دلار رسید.

ترازنامه بانک مرکزی آمریکا که شامل مقادیر بسیار زیادی اوراق خزانه و سایر دارایی‌هایی است که طی سال‌های گذشته در راستای تزریق نقدینگی به بازار ایجاد شده است در هفته منتهی به چهارشنبه به 5 تریلیون و 300 میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که پیش از این بیشترین میزان تزارنامه فدرال رزرو آمریکا در میانه ماه می سال 2016 رقم خورده بود که مبلغی بالغ بر 4 تریلیون و 520 میلیارد دلار بود.

این در حالی بود که فدرال رزرو بعد از رهایی از بحران مالی سال 2009 – 2008 اقدام به فروش برخی از دارایی‌های خود کرده بود و در این راستا سیاست کاهش ترازنامه را در پیش گرفته بود. اما به دنبال بحران کرونا و قرار گرفتن اقتصاد آمریکا در وضعیت رکودی و همچنین بیکار شدن بسیاری از افراد در این کشور فدرال رزرو دوباره اقدام به تزریق نقدینگی از طریق خرید اوراق خزانه کرده و به این ترتیب دوباره میزان ترازنامه این نهاد مالی عظیم آمریکا افزایش غول‌آسایی یافته است.

تنها در هفته گذشته ترازنامه فدرال رزرو در راستای تزریق نقدینگی به بازارها 12.4 درصد افزایش یافته است که شامل خرید 255 میلیارد دلار اوراق خزانه و نیز 19 میلیارد دلار اوراق رهنی بود. این خرید اوراق مختلف فاز جدید سیاست تسهیل کمی فدرال رزرو آمریکا برای رهایی اقتصاد آمریکا از وضعیت رکودی است.

بیشترین رشد ترازنامه فدرال رزرو مربوط به سوآپ ارزی این بانک بود که از 25 میلیارد و 200 میلیون دلار در یک هفته گذشته به 206 میلیارد و 100 میلیون دلار در آخرین گزارش فدرال رزرو رسیده است. فدرال رزرو تا حد بسیار زیادی سوآپ ارزی خود با سایر بانک‌های مرکزی جهان را گسترش داد که نه تنها شامل شرکای سنتی این بانک بزرگ جهانی بلکه حتی شامل تقاضای دارایی‌های دلاری از سایر بانک‌های غیر شریک نیز شده است.

«مارک کابانا» تحلیل‌گر ارشد بانک آو آمریکا اعلام کرد « سیاست تسهیل کمی فدرال رزرو آمریکا و برنامه تزریق فوری نقدینگی احتمالا در طول سال 2020 دو برابر خواهد شد و به حدود 10 تریلیون دلار خواهد رسید. بنابراین این مرحله از تزریق نقدینگی و عبور ترازنامه از مرز 5 تریلیون دلار احتمالا تنها آغاز کار فدرال رزرو برای نجات بازارهاست».

فدرال رزرو آمریکا در ابتدا برنامه داشت که حدود 700 میلیارد دلار اوراق خزانه و 200 میلیارد دلار اوراق رهنی خریداری کند  اما در ابتدای این هفته سیاست خود را برای نجات احتمالی بازارهای مالی به یک برنامه «سیاست باز» تغییر داد.  

وال استریت اکنون پیش‌بینی می‌کند که ترازنامه فدرال رزرو آمریکا امسال به 10 تریلیون دلار خواهد رسید آن هم درست زمانی که فدرال رزرو اعلام کرده است که برای کاهش اثرات ناشی از ویروس کرونا در کشور هرکاری که لازم باشد انجام خواهد داد.

«ژروم پاول» رئیس فدرال رزرو آمریکا پنج‌شنبه در برنامه شبکه تلویزیونی NBC اعلام کرد این نهاد مالی عظیم آمریکا تلاش‌های تهاجمی خود را برای خارج کردن ایالات متحده از این وضعیت ادامه خواهد داد.

طبق گزارشی که بانک «سیتی گروپ» منتشر کرده است تزارنامه فدرال رزرو آمریکا در ماه ژوئن به 7 تریلیون دلار خواهد رسید که حدود 2.5 تریلیون دلار بیشتر از سقف کنونی این بانک است. وال استریت نیز پیش بینی کرده است که تزارنامه به 10 تریلیون دلار خواهد رسید که افزایشی معادل 4.5 تریلیون دلار نسبت به میزان قبلی خود است و این در حالی است که این نهاد مالی آمریکا در خلال بحران مالی سال 2009 – 2008 تنها 3.7 تریلیون دلار به تزارنامه خود افزوده بود.

«اندرو هالن‌هورس» تحلیل‌گر ارشد سیتی گروپ در یادداشتی اعلام کرد «بازارها از تجربه سال 2008 آموخته‌اند که که افزایش در ترازنامه فدرال رزرو یک سیاست تورمی کوتاه‌مدت را ایجاد نخواهد کرد».

افزایش ترازنامه فدرال رزرو باعث افزایش ذخایر بانک مرکزی آمریکا خواهد شد که فدرال رزرو از طریق آن می‌تواند در ازای خرید اوراق به مؤسسات پرداخت کند. سطح فعلی ذخایر فدرال رزرو اکنون از مرز دو تریلیون دلار عبور کرده است که بالاتر از میزان تعیین شده خود فدرال رزرو آمریکا یعنی 1.5 تریلیون دلار به عنوان نشانه‌ای از یک اقتصاد سالم برای پوشش تقاضاست.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها