کد خبر 83519

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت از ویروس «کرونای جدید» به عنوان دشمن بشریت یاد کرد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت امروز چهارشنبه از ویروس «کرونای جدید» به عنوان دشمن بشریت یاد کرد و گفت اولین آزمایش‌های بالینی برای تولید واکسن آن انجام گرفته است. 

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در بخش دیگری از سخنانش خواستار همبستگی کانادا، فرانسه، ایران، کره جنوبی و اسپانیا برای مقابله با کووید-۱۹ شد.

وی همچنین اضافه کرد آزمایش‌ها برای ساخت واکسن این بیماری از ۶۰ روز پیش که توالی ژنتیک کروناویروس با دیگران به اشتراک گذاشته شده آغاز شده است. 

کرونای جدید یکی از ۷ نوع ویروس شناخته شده «کرونا» است که باعث ایجاد بیماری در انسان می‌شود. ۴ گونه از این نوع ویروس‌ها علائمی شبیه سرماخوردگی خفیف ایجاد می‌کنند و سه گونه دیگر باعث ایجاد بیماری‌های حاد تنفسی می‌شوند که در مواردی به مرگ منجر می‌شود. 

سازمان جهانی بهداشت بعد از ابتلای بیش از ۱۲۱ هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری آن را «همه‌گیر جهانی» اعلام کرد.

چین رسماً آمریکا را به حمله بیولوژیک با کرونا متهم کرده است. 

دولت چین پنج‌شنبه گذشته از آمریکا خواسته بود در مورد سابقه ابتلا به بیماری «کووید-۱۹» بر اثر ویروس کرونای جدید در آمریکا و احتمال انتقال این ویروس به چین توسط ارتش آمریکا، شفاف‌سازی کند. 

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در این مورد در توییتر نوشت: «شروع [ابتلای] بیمار صفر (اولین مورد ابتلا) در ایالات متحده چه زمان بوده است؟ چه تعداد مبتلا شده‌اند؟ نام بیمارستان‌ها چیست؟»

وی افزود: «شاید این ارتش ایالات متحده بوده که این همه‌گیری را به "ووهان" برده است. شفاف باشید! داده‌های خود را علنی کنید! ایالات متحده به ما یک توضیح بدهکار است.»

/ فارس

ارسال نظر

تازه ها