کد خبر 83318

اخبار بازار سهام

VIX یا شاخص هراس وال استریت که میزان ترس و هراس در بازارها را اندازه‌گیری می‌کند روز دوشنبه با رشد 43 درصدی خود رکورد خود در بحران مالی سال 2008 را شکست.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، شاخص هراس وال استریت که از آن تحت عنوان VIX نام می‌برند و میزان ترس و هراس در بازارها را اندازه‌گیری می‌کند با عبور از نقطه 80  واحدی رکورد خود در یک دهه پیش در 21 نوامبر سال 2008 را شکست.

VIX روز دوشنبه 25 واحد یعنی تقریبا معادل 43 درصد افزایش یافت و در نقطه 82.69 ایستاد و از رکورد خود در 21 نوامبر 2008 که 80.74 بود پیشی گرفت. این شاخص در واقع نوسان 30 روزه شاخص استاندارد اند پورز را اندازه‌گیری می‌کند که تنها در ماه مارس دو برابر شده است.

«جون هیل» تحلیل‌گر بازار در سخنانی روز دوشنبه گفت: «اکنون دیگر کاملا آشکار است که ما در عمق بحران مالی ناشی از بیماری کوئید19 در سال 2020 هستیم».

روز دوشنبه شاخص‌های سهام آمریکا سقوط سنگین تاریخی دیگری رارقم زدند به طوری که داوجونز 13 درصد کاهش یافت و بدترین عملکرد روزانه خود بعد از «دوشنبه سیاه» 1987 را ثبت کرد. شاخص استاندارد اند پورز نیز 12 درصد ریزش کرد و با این میزان ریزش اکنون این شاخص پایین‌ترین نقطه‌ی خود در تاریخ دسامبر 2018 را لمس کرد.

ویروس کرونا زنجیره عرضه و تقاضا در جهان را با بحران شدیدی روبرو کرده است و این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که شیوع ویروس کرونا در بدترین حالت می‌تواند تا ماه آگوست ادامه‌دار باشد. وی همچنین گفت احتمالا ایالات متحده وارد رکود شود.

فدرال رزرو آمریکا برای مقابله با تاثیرات رکودی شیوع ویروس کرونا در اقتصاد ایالات متحده روز یکشنبه نرخ بهره را 1.25 درصد کاهش داد و به صفر رساند. این نهاد مالی عظیم آمریکا همچنین اعلام کرد حدود 750 میلیارد دلار نقدینگی به بازارها تزریق خواهد کرد تا بتواند اثرات منفی ویروس کرونا را خنثی کند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها