کد خبر 83155

کشور ازبکستان تایید کرد که شهروند این کشور که به تازکی از فرانسه بازگشته است به کرونا مبتلا شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزارت بهداشت ازبکستان روز یکشنبه، نخستین مورد از ابتلا به بیماری کرونا (کووید ۱۹) در این کشور را تایید کرده است.

به گزارش تارنمای اکی پرس، نتیجه آزمایش کرونا از فردی که به تازگی از فرانسه بازگشته بود مثبت اعلام شده است.

آژانس رفاه بهداشتی و اپیدمیلوژیک ازبکستان وابسته به وزارت بهداشت این کشور امروز با صدور بیانیه ای از انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع این بیماری در این کشور 34 میلیونی خبر داد.
پیشتر نیز رئیس جمهوری ازبکستان خواستار بازگرداندن تمامی شهروندان ازبک از چندین کشور از جمله ایران شده بود.

به همین دلیل هواپیمایی دولتی این کشور همه پروازها به شهرهای اروپای غربی، آسیا و خاورمیانه را تا پایان ماه آوریل به حال تعلیق درآورده و یا کاهش داده است.

بعد از این بود که دولت ازبکستان در مرحله نخست از شنبه 14 مارس، ورود اتباع کشورهای چین، کره جنوبی، ایتالیا، ایران، انگلیس و اسپانیا به این کشور را ممنوع اعلام کرد که البته این ممنوعیت شامل دارندگان گذرنامه های دیپلماتیک یا خدمت نمی شود.

خبرگزاری رویترز نیز در این خصوص گزارش داد که وزارت توسعه نوآوری ازبکستان نیز یک جایزه ملی برای تولید واکسن یا پروژه هایی برای مبارزه موثر با شیوع کرونا به مبلغ دو میلیارد سوم SOUM معادل حدود 210 هزار دلار اعلام کرده است.

کووید-۱۹ نام بیماری تنفسی تازه شناسایی شدهای است که به نام ویروس کرونا نیز نامیده شده و همچنین با عنوان ۲۰۱۹-nCov نیز شناخته می شود.

عفونتهای تنفسی ناشی از کووید-۱۹ ابتدا در ماه دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده شد.

در تاریخ ۳۰ ژانویه ۲۰۲۰ سازمان بهداشت جهانی شیوع این بیماری را به عنوان شرایط اضطراری برای سلامت عمومی در سطح بین المللی عنوان کرد.  

سازمان بهداشت جهانی همچنی پیشتر در 11 مارس 2019 از همه گیری جهانی این ویروس خبر داده بود.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها