کد خبر 82770

در پی شیوع ویروس کرونا

کمیته سیاست‌گذاری پولی بانک انگلستان در جلسه 10 مارس 2020 خود با کاهش نیم درصدی نرخ بهره موافقت کرد و به این ترتیب نرخ بهره رسمی بانک انگلستان از 0/75 درصد به 0/25 درصد کاهش یافت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، بانک انگلستان روز چهارشنبه صبح اعلام کرد که در تلاش برای مقابله با آثار ویروس کرونا بر اقتصاد بریتانیا نرخ بهره رسمی کشور را به صورت فوق العاده نیم درصد کاهش داد.

این تصمیم بانک انگلستان در حالی اتخاذ شد که هفته گذشته فدرال رزرو آمریکا نیز برای کاهش اثرات این ویروس همه‌گیر بر اقتصاد ایالات متحده نرخ بهره را نیم درصد کاهش داده بود.

بانک انگلستان در بیانیه‌ای اعلام کرد «در جلسه منتهی به 10 مارس 2020 کمیته سیاست‌گذاری پولی بانک انگلستان با کاهش نیم درصدی نرخ بهره رسمی کشور موافقت کرد. به این ترتیب نرخ بهره در بریتانیا از 0/75 درصد به 0/25 درصد کاهش یافت».

بانک مرکزی انگلستان که تصمیم‌گیرنده اصلی سیاست‌های پولی کشور بریتانیاست در ادامه گفت شرایط جدیدی برای تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط در نظر گرفته است و نیز گام‌های جدیدی را برای وام‌دهی بیشتر بانک‌های تجاری به کار خواهد بست.

بانک انگلستان در این بیانیه در ادامه آورده است: «به دنبال شیوع بیماری کوئید 199 قیمت کامودیتی‌ها و دارایی‌های پرریسک به شدت سقوط کرده است و نرخ بازدهی اوراق قرضه دولتی این کشور با ریزش شدید مواجه شده است».

تا به این لحظه بریتانیا 382 مورد ابتلا به ویروس کرونا را تایید کرده است که وزیر بهداشت این کشور «نادین دوریس» نیز یکی از مبتلایان به این ویروس است.

تصمیم بانک انگلستان تنها چند ساعت قبل از تقدیم طرح‌های جدید بودجه‌ای توسط وزیر مالیه به پارلمان این کشور اعلام شد.

با تصمیم بانک انگلستان مبنی برکاهش نرخ بهره قیمت پوند در برابر دلار از 1.293 به 1.289 دلار کاهش یافت.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها