کد خبر 81549

ادعای خزانه‌داری آمریکا

خزانه‌داری آمریکا مدعی شد که کانال کمک‌های بشردوستانه سوئیس با ایران به طور کامل عملیاتی شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روزنامه انگلیسی زبان کانادایی نشنال پست به نقل از رویترز گزارش داد آمریکا روز پنجشنبه مجوز یک سری معاملات تجاری بشردوستانه با بانک مرکزی ایران را صادر کرد. اقدامی که به ادعای آمریکا در راستای رسمی‌سازی کانال کمک‌های بشردوستانه سوئیس انجام گرفته است.

گفته می‌شود این کانال جدید که وزارت خزانه داری آمریکا مدعی است از روز پنجشنبه به طور کامل عملیاتی شده، به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که غذا، دارو و لوازم ضروری دیگر را به ایران ارسال کنند.

کشور‌های غربی مانند سوئیس و آمریکا در حالی مدعی راه‌اندازی کانال انتقال کالا‌های بشردوستانه به ایران می‌شوند که به اذعان مقامات آمریکا، کاخ سفید با طرح اتهامات بی‌اساس، مردم ایران را تحت بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های تاکنون در جهان قرار داده است. تحریم‌هایی که حتی هنگام بحران‌های طبیعی مانند زلزله، ارسال کمک‌های صلیب سرخ و شهروندان ایرانی خارج از کشور به مردم ایران را غیرممکن کرده است.

آمریکا با اعمال فشار حداکثری بر ایران، عملا هر بانکی را که با ایران مراوده مالی برقرار کند، شدیدا تحت تحریم قرار می‌دهد. بنابراین، عموما بانک‌ها همکاری با ایران در حوزه بشردوستانه را به خاطر ریسک بالایی که دارد، نمی‌پذیرند. مقامات آمریکایی‌ها به خوبی به این مسئله واقفند، اما با وجود ادعای واهی حمایت از مردم ایران، عملا هیچ اهمیتی به مشکلات مردم در حوزه دارویی نمی‌دهند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال گذشته تحت تأثیر فشار لابی صهیونیسم، خروج این کشور از برجام را اعلام کرد و چهاردهم آبان همان سال دوره تازه تحریم‌های ضد ایرانی را که عمدتاً صادرات نفت ایران، صنایع هوایی، کشتیرانی و بانکی را شامل می‌شود به اجرا گذاشت.


/باشگاه خبرنگاران جوان

 

ارسال نظر

تازه ها