کد خبر 80194

آمریکا که قرار بر آموزش و برگزاری رزمایش مشترک با نیروهای نظامی کره جنوبی را داشت، امروز بر سر یک موشک افکن به مشکل خورده اند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، پیشتر آژانس دفاع موشکی آمریکا از امکان نقل مکان پرتابگرهای سامانه دفاع موشکی تاد از محل حوزه سئونگجو در مرکز کره جنوبی و بردن این پرتابگرها به نقاط دیگر به هدف افزایش انعطاف‌پذیری عملیات این سامانه صحبت کرده بود.

این طرح به عنوان بخشی از برنامه واشنگتن برای به‌روزرسانی هفت آتشبار سامانه تاد این کشور و تجهیزات مرتبط با آن در چند نقطه جهان که اخیرا دولت آمریکا برای آن یک میلیارد دلار بودجه درخواست کرد مطرح شده است.

یکی از این آتشبارها مربوط به واحدی است که از سال 2017 در منطقه سئونگجوی کره جنوبی مستقر شده است. ایده جابجایی پرتابگرهای مربوط به این واحد ممکن است با مخالفت شدید ساکنان محلی روبرو شده و در عین حال نارضایتی چین را در پی داشته باشد؛ کشوری که مدتها با استقرار سامانه تاد در اطراف مرزهای خود مخالفت کرده و گفته این سیستم می‌تواند برای جاسوسی از آن و آسیب زدن به منافع امنیت ملی‌اش مورد استفاده قرار بگیرد.

چوی هیون سو، سخنگوی وزارت دفاع سئول اظهار کرد، سئول و واشنگتن "هرگز درباره موضوعی همچون جابجا کردن آتشبار یا پرتابگرهای سامانه تاد و خارج کردن آن از حوزه پایگاه سئونگجو بحث نداشته‌اند. این سخنگو تصریح کرد، دولت سئول از سوی طرف آمریکایی نسبت به برنامه‌های مربوط به ارتقاء قابلیتهای سامانه تاد اطلاع پیدا کرده و برای عملی شدن این برنامه‌ها به زمان نیاز هست.

دریادار  جان هیل، مدیر آژانس موشکی آمریکا در یک نشست خبری درباره بودجه نظامی 2021 اظهار کرد: اگر بتوانید پرتابگرهای سامانه تاد را از آتشبار آن جدا کنید شما در شبه جزیره کره انعطاف پذیری زیادی به دست می آورید.

وزارت دفاع کره جنوبی نیز برخی گمانه زنی ها درباره اینکه آمریکا قرار است پرتابگرهای دفاع موشکی بیشتری در خاک این کشور مستقر کند را رد و عنوان کرد، چنین طرحی اگر هم که موجود باشد به تنهایی قابل پیگیری از سوی آمریکا نیست./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها