کد خبر 80138

اخبار بازار سهام

با وجود گسترش ویروس کرونا در جهان و افزایش شمار مبتلایان تا مرز 70 هزار نفر اما شاخص‌های سهام آمریکایی دومین هفته با بازدهی مثبت را سپری کردند و اکنون سرمایه‌گذاران منتظر تاثیرات ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی هستند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، شاخص‌های سهام آمریکا برای دومین هفته متوالی با وجود شیوع گسترده ویروس کرونا توانستند بازدهی مثبت را ثبت کنند. این در حالی است که با اعلام کمیسیون ملی بهداشت چین شمار قربانیان اکنون از مرز 1500 نفر گذشته است و تعداد مبتلایان بیش از 66 هزار نفر است که آمار خیره‌کننده‌ای از گسترش بیماری در یک کشور است. احتمال می‌رود روند ابتلا به ویروس کرونا در چین همچنان ادامه یابد.

روز جمعه شاخص‌های سهام روند متعادل و کم نوسانی را سپری کردند. شاخص داوجونز حدود 0/1 درصد کاهش یافت در حالی که شاخص S&P500 حدود 0/1 درصد افزایش یافت. همچنین شاخص نزدک کامپوزیت با 0/2 درصد افزایش کار خود در هفته را به پایان رساند.

اما بازده هفتگی بازارهای سهام آمریکا با وجود هراس و وحشت از گسترش ویروس کرونا برای دومین بار متوالی مثبت شده است. شاید مهمترین دلیل آن اقدامات کنترلی سفت و سخت دولت چین برای مقابله با این بیماری است که البته می‌تواند به قیمت کاهش رشد اقتصادی این کشور در سه‌ماهه اول سال 2020 تمام شود.

شاخص S&P500 در هفته جاری 1.5 درصد بازدهی داشته است و شاخص نزدک کامپوزیت نیز 2.2 درصد رشد داشته است و این در حالی است که میانگین صنعتی داوجونز بازده 1 درصدی را ثبت کرده است.

از آنجا که توفان گزارش سوددهی شرکت‌ها در آمریکا تقریبا روزهای آخر خود را سپری می‌کند، اکنون سرمایه‌گذاران چشم به داده‌های اقتصادی و تاثیرات ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی گذاشته‌اند. برخی از تحلیل‌گران بر این عقیده‌اند که میزان رشد اقتصادی چین در سه‌ماهه اول سال نزدیک صفر خواهد بود. اکنون که شرایط از هراس و وحشت ناشی از گسترش ویروس کرونا در جهان عبور کرده است، باید دید که تاثیرات اقتصادی این ویروس بر اقتصاد جهانی چگونه بوده است.

شرکت «انویدیا» یکی از شرکت‌های تاثیرگذار شاخص در روز جمعه بود و با انتشار گزارش بهتر از انتظار خود رشد 7 درصدی در قیمت سهام تجربه کرد.

بازارهای آمریکا روز دوشنبه که اولین روز هفته است به دلیل تعطیلات رئیس جمهور تعطیل خواهد بود و روز سه‌شنبه شرکت بزرگ والمارت قرار است که گزارش سود سه‌ماهه داشته باشد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها