کد خبر 80136

معاون وزیرخارجه سوریه:

فصیل مقداد از دشمنی ترکیه با سوریه سخن گفت، او در یک مصاحبه ترکیه را دشمن سوریه خواند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد فیصل المقداد، معاون وزیر خارجه سوریه در مصاحبه با شبکه المیادین با اشاره به پیشروی ارتش سوریه در حومه ادلب، اظهار کرد: ملت سوریه امروز بازگشایی جاده حلب - دمشق را جشن می‌گیرند که چندین سال بسته بود و ما پس از دستاوردهای اخیر ارتش وارد مرحله نظامی جدیدی شده‌ایم.

وی افزود: سوریه مواضع چند سال گذشته روسیه، ایران، حزب‌الله و محور مقاومت در قبال خود را فراموش نخواهد کرد.

مقداد همچنین با اشاره به حملات اسرائیل به مناطق مختلف سوریه، گفت: اسرائیل همیشه نسبت به تمامی جزئیات جنگ آگاه بوده و برای حمله به تمامی مناطق سوریه برنامه‌ریزی داشته و از همان آغاز جنگ از گروه‌های مسلح حمایت کرده است.

وی تصریح کرد: آمریکا در صدد حفاظت از منافع خود که شامل نفت و اسرائیل می‌شود، است و از ترکیه برای تحقق این هدف استفاده می‌کند؛ ترکیه اکنون دشمن ماست، چراکه اراضی ما را اشغال کرده و تروریست‌ها را وارد آن می‌کند.

معاون وزیر خارجه سوریه ادامه داد: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه معتقد است که جنگ علیه سوریه طی چند روز پایان می‌یابد و او مرتکب جنایت علیه سوریه و ملت ترکیه شده است. دولت ترکیه با به این فکر کند که هرگونه تضعیف دولت سوریه خود ترکیه را هم درگیر خواهد کرد.

وی همچنین اظهار کرد: در دنیا دولتی احمق‌تر از دولت ترکیه وجود ندارد، چراکه نه به توافقنامه سوچی احترام می‌گذارد نه به خروجی نشست امنیتی سوریه و ترکیه در مسکو. اردوغان همانطور که نفس می کشد، دروغ می‌گوید؛ او در جنگ علیه سوریه دست دارد و اکنون برای جنگ به لیبی رفته است.

المقداد افزود: طرح اصلی که برای منطقه آماده شده، حذف سوریه از لیست اصلی مقابله با چالش‌ها است و هر بار که اعراب نسبت به این مسأله آگاه شده و از خواب بیدار می‌شوند با سیلی آمریکا مواجه می‌شوند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره روابط دمشق و اعراب نیز عنوان کرد: امیدوار بودیم عرب‌ها علیه یکدیگر توطئه نکنند و یکدیگر را تضعیف نکنند. از عرب‌ها می‌خواهیم تا بفهمند که ۹ سال جنگ علیه سوریه هیچ تغییری در موضع آن ایجاد نکرده است.

این مقام سوری با اشاره به مسأله کردها نیز افزود: تشکیلات کردها جزء لاینفک ملت سوریه است و تلاش‌ها برای جدا کردن آن آمریکایی ـ صهیونیستی است. خودمختاری یک تابو است و ما بر تمامیت ارضی سوریه اصرار داریم.

المقداد درباره طرح ضد فلسطینی موسوم به معامله قرن نیز تأکید کرد: ملت ما برای از بین بردن معامله قرن و تمام توطئه‌هایی که علیه امت عربی طراحی می‌شود مبارزه خواهند کرد. هموطنان ما در جولان اشغالی امروز تاکید می‌کنند که سوری هستند و به وطن و سرزمین خود متعهداند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سوریه در نهایت پیروز خواهد شد و بشار اسد، رئیس جمهوری آن در منصب خود باقی خواهد ماند، چراکه ملت سوریه او را می‌خواهند و به وی اعتماد دارند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها