کد خبر 79962

اردوغان رئیس جمهور ترکیه در گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین درباره اوضاع متشنج استان ادلب در سوریه گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روسای جمهوری روسیه و ترکیه در گفت وگوی تلفنی درخصوص اوضاع متشنج ادلب مذاکره و تبادل نظر کردند.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین ظهر امروز (چهارشنبه) در بیانیه ای اعلام کرد: این مذاکره تلفنی به ابتکار طرف ترکیه ای صورت گرفت و ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان به تفصیل درخصوص اوضاع ادلب گفت وگو کردند. 

 در این بیانیه آمده است: روسای جمهوری روسیه و ترکیه به گفت وگو درخصوص جوانب مختلف بحران سوریه دروهله اول باتوجه به متشنج شدن اوضاع منطقه امن ادلب ادامه دادند.

  در این گفت وگوی تلفنی بر اهمیت اجرای کامل توافق های بین روسیه و ترکیه به دست آمده در روز ۱۷ ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ تاکید شد. 

دو طرف برای این منظور توافق کردند تماس های بیشتر از طریق سازمان های مربوطه روسیه وترکیه داشته باشند. 

اوضاع منطقه امن ادلب در هفته های اخیر بر اثر تحرکات تروریست ها و حملات آنها از این منطقه به نقاط دیگر سوریه متشنج شده است.

ورود ارتش ترکیه به این منطقه برای حمایت از گروه های مسلح ضدسوری بر تنش اوضاع افزوده و در جریان گلوله باران مواضع ارتش سوریه و ترکیه از سوی دو طرف، دهها نفر از نیروهای آنها کشته یا مجروح شده اند.

سوریه بارها با محکوم کردن حملات نظامی ترکیه و همپیمانان آن در خاک سوریه اعلام کرده است که اقدامات آنکارا در شمال سوریه نخواهد توانست به احیای مجدد گروه های تروریستی کمک کند.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز دوشنبه در کنفرانسی خبری در آنکارا تاکید کرد که چنانچه پیشروی های ارتش سوریه در استان ادلب در شمال این کشور ادامه پیدا کند، ترکیه اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

وزارت دفاع ترکیه نیز روز دوشنبه اعلام کرد که پنج نظامی این کشور در پی حمله نیروهای ارتش سوریه به برج دیده بانی ترکیه در شمال سوریه کشته شدند.

ادامه پیشروی های ارتش سوریه برای آزادسازی آخرین پایگاه های گروه های تروریستی در مناطق شمال غرب این کشور در استان های ادلب و حلب، باعث منازعه جدیدی میان آنکارا و دمشق و وقوع درگیری های نظامی میان دو طرف شده است.

پیشروی سوریه در این مناطق درحالی شدت گرفته که از روز نهم ژانویه (۱۹ دی ماه) با توافق میان «ولادیمیر پوتین»  رییس جمهوری روسیه و «رجب طیب اردوغان»  همتای ترکیه‌ای وی، در منطقه ادلب آتش بس اعلام شد؛ اما این آتش بس دو روز بعد با حملات تروریست‌ها نقض شد.

ترکیه دارای ۱۲ برج دیده بانی در ادلب و حلب است که بر فعالیت های تروریست ها نظارت داشته و از نظر سوریه این برج ها بیشتر در خدمت تروریست ها هستند و چهار برج تاکنون به محاصره نیروهای سوری درآمده است.

استان ادلب ۱۱ درصد از خاک سوریه را تشکیل می دهد و نیروهای سوری در ماه های اخیر بخش های زیادی از جنوب آن را آزاد کرده اند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها