کد خبر 79938

آمریکا درباره ونزوئلا اظهار نگرانی کرد و گفت روسیه در حال دخالت در امور داخلی این کشور است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از پایگاه هیل، حضور خوان گوآیدو در کنگره آمریکا و استقبال دو حزب از او در شرایطی انجام شد که مسکو مناسباتش را با نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا تقویت می کند.

آلبیو سیرس، رئیس کمیته فرعی روابط خارجی آمریکا در نیمکره غربی گفت: حضور گوآیدو در اینجا و گفت‌وگوی او با رئیس‌جمهور، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و رهبران جمهوری‌خواه، اعتبار بیشتری پیش از برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه به او بخشید.   

دبی موکارسل-پاول، نماینده دموکرات کنگره از فلوریدا که در نشست با نانسی پلوسی و گوآیدو حاضر بود، گفت این رهبر اپوزیسیون نسبت به افزایش نفوذ روسیه در کشورش هشدار داد.

موکارسل-پاول افزود: گوآیدو بسیار شفاف بیان کرد که در این لحظه، تلاش روسیه برای جلوگیری از سقوط نظام ونزوئلا بسیار قوی‌تر شده است. در حال حاضر تمرکز من روی فشار بر دولت ایالات متحده برای تحریم روسیه و همچنین تلاش برای فشار بر روسیه برای جلوگیری از نفوذ در ونزوئلا است.

سناتور مارکو روبیو، رئیس جمهوری‌خواه کمیته فرعی روابط خارجی سنا در نیمکره غربی هم بر ضرورت اتخاذ موضع سختگیرانه از سوی آمریکا و متحدانش علیه نقش ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در ونزوئلا تاکید کرد.

روبیو مدعی شد: جامعه بین‌الملل که خوان گوآیدو و مجلس ملی منتخب دموکراتیک ونزوئلا را به عنوان دولت مشروع به رسمیت می‌شناسد، نمی‌تواند مداخله پوتین را نادیده بگیرد. ‌کوچک شمردن نفوذ مخرب روسیه در ونزوئلا خطر ماندن مادورو در این قدرت نامشروع و ادامه عذاب بحران‌های دست‌ساز این نظام را به همراه دارد.   

دولت مادورو به شدت به حمایت مالیف نظامی و سیاسی پوتین اتکا دارد.

راجر نوریگا، کارشناس موسسه کارآفرینی آمریکایی که در دولت جورج بوش دیپلمات ارشد وزارت خارجه در نیمکره غربی بود، گفت: روس‌ها فرصت بلندمدت در آنجا می‌بینند. رویکرد پوتین از اول همین بود که درست زیر گوش ما حضور داشته باشند و در این منطقه نفوذ داشته باشند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها