کد خبر 79780

طبق برآوردهای انجام گرفته حزب «شین فین» ایرلند به رهبری «مری لو مک‌دانلد» بعد از یک قرن پیشتاز انتخابات است که برای این حزب که بازوی سیاسی حزب جمهوری خواه ایرلند محسوب می‌شود یک نقطع عطف تاریخی خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات پارلمانی ایرلند از پیشتازی کم سابقه حزب «شین‌فین» به رهبری خانم «مری‌لو مک‌دونالد» و شکست حزب حاکم «فاین گائل» به رهبری «لئو وارادکار» حکایت دارد.

نتایج نهایی انتخابات سراسری این کشور که شنبه گذشته برگزار شد، تا ساعاتی دیگر اعلام می‌شود و اگر برآوردها درست باشد، شین فین که سابق بر این به عنوان بازوی سیاسی حزب جمهوری خواه ایرلند معروف بود، پس از نزدیک به یک قرن سکان دولت را به دست خواهد گرفت.

این حزب موفق شده است در انتخابات پارلمانی ایرلند بیش از ۲۴ درصد آرا را کسب کند. این در حالی است که حزب راست میانه و اپوزیسیون "فینا فایل" موفق به کسب ۲۲ درصد از آرا شده و حزب حاکم "فاین گائل" با کسب تنها ۲۰ درصد آرا در پله سوم قرار گرفته است.

شین فین مجموعا ۴۲ نامزد در انتخابات شنبه معرفی کرد که اگر تمام آنها به پارلمان راه یابند، این حزب برای تشکیل دولت باید با احزاب دیگر ائتلاف کند.   

«مری‌لو مک‌دونالد» رهبر این حزب در گفت وگو با شبکه خبری اسکای گفت؛ برنامه‌ای برای ائتلاف با دو حزب اصلی این کشور ندارد و قصد دارد تا با احزاب کوچک‌تر ائتلاف کند. او می‌گوید که رای دهندگان نشان دادند که مواضع "فینا فایل" و "فاین گائل" را رد کرده‌اند.

پس از آن‌که دولت اقلیت فاین گائل چندین کرسی خود را در انتخابات میان دوره‌ای از دست داد، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد که متعاقبا به تائید رئیس جمهوری این کشور رسید.  

وارادکار که برای به نتیجه رسیدن توافق دولت انگلیس با اتحادیه اروپا درباره نحوه اجرای برگزیت، مماشات به خرج داد تلاش کرد تا با کارت برگزیت، رای بیشتری را برای حزبش کسب کند. با این حال نارضایتی عمومی از سیاست‌های داخلی او و افزایش آمار فقر و بی‌خانمانی شانس او را برای پیروزی در انتخابات کاهش داده است.

او همچنان امیدوار است که نتیجه رای‌گیری به نفع حزب او تمام شود و می‌گوید درصورت پیروزی، با «فینا فایل» و «شین فین» ائتلاف نخواهد کرد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها