کد خبر 79701

اخبار بازار سهام

بازارهای سهام آسیا امروز دوشنبه در اولین روز کاری هفته روند نزولی خود را ادامه دادند و این در حالی است که دولت چین برخی از محدودیت‌ها برای کارگران را برداشته است و برخی از آنها امروز بعد از چندین روز تعطیلی به محل کار خود بازگشتند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، بازارهای آسیایی روز دوشنبه را در حالی با افت مواجه شدند که دولت چین برخی از محدودیت‌های مربوط به ویروس کرونا را برداشت و برخی از کارگران چینی‌ها بعد از مدت‌ها تعطیلی دوباره به سر کار بازگشتند. اما طبق گفته مقامات چینی همچنان اکثریت مشاغل به دلیل هراس از ویروس کرونا تعطیل هستند.

اقدام چین برای رفع برخی محدودیت‌ها در حالی است که آمار قربانیان ناشی از ویروس کرونا در این کشور از مرز 900 نفر عبور کرد و به 908 نفر رسید و بر شمار مبتلایان به این ویروس همچنان افزوده می‌شود به طوری که طبق آخرین آمار کمیسیون ملی بهداشت چین تعداد مبتلایان اکنون از مرز 40 هزار نفر گذشته است. عمده مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کروناویروس در استان هوبئی و شهر ووهان است.

دولت چین برای کنترل بیماری محدودیت‌های بسیاری وضع کرد از جمله ممنوعیت تردد در برخی شهرها، لغو پروازها، قرنطینه کردن جمعیت زیادی از مردم و همچنین تعطیل کردن مدارس در برخی از شهرها. اما امروز دوشنبه دولت چین برخی از این محدودیت‎ها را رفع کرد و کارگران به کارخانه و محل کار خود بازگشتند و برخی از کارگان یقه سفید نیز از منزل کارهای خود را انجام خواهند داد.

در همین راستا امروز بازارهای مالی چین با افت روبرو شدند و شاخص MSCI آسیا – پاسیفیک به غیر از ژاپن نیم درصد کاهش یافت و شاخص نیککی ژاپن نیز کاهش 0/4 درصدی را تجربه کرد. این در حالی است که در ساعات اولیه افت شاخص بازار بورس ژاپن بیش از 0/8 درصد بود و در ادامه بخشی از ارزش خود را بازیافت کرد.

بازارهای بورس استرالیا نیز امروز دوشنبه را یکنواخت و بدون تغییر چندانی سپری کردند. در چین نیز شاخص‌ شانگهای کامپوزیت کاهش 0/1 درصدی را تجربه کرد و شاخص CSI300 نیز به همین میزان 0/1 درصد کاهش یافت اما برآیند هر دوشاخص چینی در خلال یک هفته گذشته مثبت بوده است.

شاخص کوسپی کره جنوبی در بازارهای آسیایی نیز 0/6 درصد کاهش یافت و شاخص «هانگ سنگ» هنگ‌کنگ نیز به همین میزان کار امروز خود را در بازارها به اتمام رساند.

انتهای خبر 

ارسال نظر

تازه ها