کد خبر 79612

دبیرکل سازمان ملل درباره نشست کشورها درباره لیبی در آلمان گفت: در این نشست نماینده افریقات نقش کمرنگی داشته است و این موضوع باعث تاسف است که کشورها نقش آفریقا را کمرنگ کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  به نقل از خبرگزاری آناتولی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل ضمن ابراز ناراحتی از این حقیقت که مشارکت آفریقا در کنفرانس برلین حول محور لیبی بسیار محدود بوده، گفت: ما می‌خواهیم نماینده آفریقا در تمامی این نشست‌ها شرکت کند.

این اظهارات گوترش یک روز پیش از آغاز رسمی سی و سومین مجمع سران کشورها و دولت‌های آفریقایی اتحادیه آفریقا مطرح شد.

وی گفت: تعدادی عامل اصلی، تجهیزات نظامی و ارتش در لیبی وجود دارد که تحقق صلح در بین مردم لیبی را غیرممکن می‌سازد. این مساله قابل قبول نیست و نقض تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل محسوب می‌شود.

گوترش افزود: نقدی که می‌توان به راه‌حل بحران لیبی داشت این است که همکاری‌های بین‌المللی با کشورهای آفریقایی باید افزایش یابد. ما نیازمند همکاری بین‌المللی با شورای امنیت سازمان ملل هستیم.

وی تصریح کرد: من همچنان از تصمیم اتحادیه آفریقا برای برگزاری نشست آشتی و مصالحه میان احزاب درگیر در لیبی پس از نشست برازاویل، پایتخت جمهوری کنگو حمایت می‌کنم.

در خصوص وضعیت منطقه "ساحل"، گوترش ارتش تحت حمایت سازمان ملل برای مبارزه با تروریسم در منطقه ساحل را به عنوان "حافظ صلح در جایی که هیچ صلحی حفظ نمی‌شود" توصیف کرد.  

وی گفت: نیروهای چند ملیتی مبارزه با تروریسم که در این منطقه مستقر هستند، فاقد منابع لازم و بودجه کافی برای پیش‌برد تلاش های خود هستند. من از تشکیل یک نیروی آفریقایی قوی‌تر در این منطقه برای مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنم./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها