کد خبر 79593

شبکه خبری سی ان ان گزارش داده است که دولت ترامپ قصد دارد برخی ازا عضای شورای امنیت آمریکا به ریاست اوبراین را از کار برکنار کند تا این سازمان عریض و طویل را کوچکتر کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سی ان ان به نقل از دو منبع خبری نوشت: پیش از این آنکه حکم دادگاه استیضاح دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده صادر شود، انتظار می رفت که رابرت اوبراین حداقل ۱۲ مقام شورای امنیت سازمان ملی آمریکا را اخراج کند.

براساس این گزارش گفته می شود دلیل اصلی اخراج کارکنان این شورا، کوچک تر کردن شورای امنیت سازمان ملی آمریکا است که در دوره دولت اوباما از ۱۰۰  به ۲۳۶ نفر افزایش یافته بود.

شبکه خبری سی‌ان‌ان بامداد شنبه گزارش داد رییس جمهوری آمریکا «گوردون ساندلند» سفیر این کشور در اتحادیه اروپا را به دلیل شهادت دادن علیه او در جلسات استیضاح اخراج کرد.

ساندلند در جلسه شهادت علنی خود در مجلس نمایندگان آمریکا وقوع بده بستان در موضوع اوکراین را تایید کرده و گفته بود: ترامپ دستور داده بود درباره اوکراین با رودی جولیانی [وکیل ترامپ] کار کنیم و او هم خواستار بیانیه عمومی ولادیمیر زلنسکی درباره شرکت انرژی بوریسما و انتخابات ۲۰۱۶ بود.

ترامپ متهم شده بود که ولادیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین را با متوقف کردن کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری به این کشور تحت فشار گذاشته بود که تحقیقاتی را علیه شرکت بوریسما انجام داده و آن را علنی کند.

«هانتر بایدن» پسر «جو بایدن» رقیب دمکرات ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ عضو هیات مدیره شرکت بوریسما بود و گفته می‌شد که ترامپ قصد داشته با تحقیقات علیه این شرکت، موقعیت بایدن را در انتخابات تضعیف کند.

دمکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا معقتد بودند که ترامپ از یک کشور خارجی برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده استفاده کرده است.

براین اساس، مجلس نمایندگان آمریکا تحقیقات استیضاح ترامپ را پیش برد و در نهایت او را در دو اتهام «سوء استفاده از قدرت» و «کارشکنی در تحقیقات کنگره» مجرم شناخت.

با وجود آنکه ترامپ به صورت علنی و غیرعلنی از ارایه اسناد و حضور مقام‌های دولتش در تحقیقات کنگره جلوگیری کرده بود، برخی از مقام‌ها از جمله ساندلند و ویندمن در این جلسات حاضر شده و علیه او شهادت دادند.

پس از استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان، سنای آمریکا پس از چند جلسه برگزاری محاکمه، هفته گذشته با رای اکثریت جمهوریخواهان ترامپ را تبرئه کرد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها