کد خبر 79588

طبق اعلام دولت آذربایجان، قرار است این کشور انتخابات پارلمان این کشور زودتر از زمان معین شده انجام شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از خبرگزاری رویترز، الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان این انتخابات را ماه دسامبر اعلام کرد که ۹ ماه پیش از موعد مقرر آن بود. مقام‌هایی از حزب حاکم او موسوم به "ینی آذربایجان" گفتند این اقدام برای "حمایت از سیاست اصلاحات و تغییرات پرنسل رئیس‌جمهور" است.      

ماه اکتبر علی‌اف رئیس دفتر قدرتمند خودش را برکنار کرد و تغییرات دیگری هم در سطوح عالی به وجود آورد که شامل انتصاب علی اسداف، اقتصاددان ۶۲ ساله به عنوان نخست‌وزیر می‌شد.

رئیس‌جمهوری آذربایجان از سرعت اصلاحات اقتصادی گلایه دارد و می‌خواهد آن مقام‌های دولتی را که به سن بازنشستگی رسیدند، پاکسازی کند؛ اقدامی که به چشم بیرون انداختن نیروهای دوران پدرش، حیدر علی‌اف دیده می‌شود.

توماس دی وال، کارشناس قفقاز در اندیشکده کارنگی ایندومنت برای صلح بین‌الملل گفت: من این را پروژه مدرن‌سازی خودکامه صدا می‌زنم. بروکرات‌های قدیمی به سبک شوروی بیرون انداخته می‌شوند و چهره‌های کارکشته‌تر و جوان‌تر به سمت‌های عالی می‌رسند.

این کشور قفقاز جنوبی در دریای خزر با وجود داشتن منابع انرژی خود، با بحران بیکاری دست و پنجه نرم می‌کند و اکثر جمعیت ۱۰ میلیونی آن از عواید نفت و گازی که تولید می‌شود، بی‌بهره هستند.   

به گفته تحلیلگران، در انتخابات امروز -در حالی که یک رقابت دموکراتیک کامل نیست- قانونگذاران کهنه‌کار مقابل نامزدهای جوان و تحصیل‌ کرده در غرب قرار می‌گیرند که از همان حزب حاکم هستند و تلاش می‌شود تا بلکه پارلمان جمهوری آذربایجان با فن‌سالارهای توانمند تغییرات اساسی پیدا کند. اما هرگونه تغییر با مخالفت الیگارشی‌های ثروتمند و نیروهای قدیمی مواجه خواهد شد.

رای‌دهندگان، نامزدهایی برای ۱۲۵ کرسی پارلمان تک‌مجلسی جمهوری‌ آذربایجان انتخاب خواهند کرد. قانونگذاران این مجلس هر پنج‌ سال یکبار از طریق رای به نامزدها در حوزه‌های انتخابیه تعیین می‌شوند.

اپوزیسیون جمهوری‌ آذربایجان، حزب حاکم ینی آذربایجان را به سوء استفاده از منابع دولتی برای این کمپین متهم می‌کنند. عارف گجیلی، رهبر حزب اپوزیسیون "مساوات" به رویترز گفت: وضعیت انتخابات در این کشور بازتاب اصول دموکراسی نیست چون حزب حاکم از قدرتش برای اهداف خودش استفاده می‌کند.   

انتظار نمی‌رود تغییر و تحولات در پارلمان جمهوری‌ آذربایجان تغییری در سیاست خارجی آن ایجاد کند. جمهوری آذربایجان با هیچ یک از گروه‌بندی‌های منطقه‌ای بزرگ نظیر اتحادیه اروپا یا اتحادیه اقتصادی اوراسیا به رهبری روسیه متحد نیست و سیاست خارجی آن بین روسیه، غرب و ایران متعادل شده است.

الهام علی‌اف از اکتبر ۲۰۰۳ قدرت را در دست دارد. او دو ماه پیش از مرگ پدرش که یک دهه در راس امور بود، به قدرت رسید. علی‌اف در انتخابات‌های ۲۰۰۸، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۸ پیروز شد و در دو رفراندوم جداگانه محدودیت ریاست جمهوری دو دوره‌ای را حذف کرد و مدت زمان ریاست جمهوری را از پنج سال به هفت سال افزایش داد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها