کد خبر 79546

رئیس مجلس نمایندگان عراق در نشست فوق العاده پارلمان عربی تاکید کرد که کشورش با همه اشکال عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل مخالف است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، "محمد الحلبوسی" رئیس مجلس نمایندگان عراق در نشست فوق العاده پارلمان عربی تاکید کرد که کشورش با همه اشکال عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل مخالف است.

 

به گزارش پایگاه خبری " الفرات نیوز"، الحلبوسی در سی امین نشست فوق العاده پارلمان عربی در امان پایتخت اردن، در ادامه افزود: عراق حل و فصل یک جانبه موضوع فلسطین را مردود می داند.

 

الحلبوسی تاکید کرد که ملت عراق در کنار ملت فلسطین برای تعیین سرنوشتش می ماند.

وی افزود: عراق مخالف طرح به اصطلاح " معامله قرن " است و موضع ملت ما نشات گرفته از ایمانش به وحدت و یکپارچگی جهان عرب است.

رئیس پارلمان عراق ادامه داد: هر چند عراق مشکلات فراوانی را تحمل کرده است اما هیچ گاه مسئولیت هایش را نسبت به جهان عرب فراموش نخواهد کرد و مطالبه حقوق تاریخی شهروندان فلسطینی اقدام زشتی نیست.

وی توضیح داد: ما نیازمند آن هستیم تا روح مبارزه در جهان عرب برای بازگرداندن فلسطین بار دیگر زنده شود.

الحلبوسی همچنین خواستار برگزاری نشست فوری پارلمان عربی در خود فلسطین شد.

رییس جمهوری آمریکا روز سه ‌شنبه هشتم بهمن ماه ۱۳۹۸، برای نخستین بار از طرح سازش خود موسوم به  «معامله قرن» در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید پرده برداشت.

وی اعلام کرد که شهر قدس پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی باقی می‌ماند.

طرح معامله قرن خواستار چشم‌ پوشی آوارگان فلسطینی ساکن کشورهای عربی به ویژه لبنان از حق بازگشت به سرزمین خود است؛ طرحی که بر خلاف مفاد قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد می باشد.

این طرح هم‌چنین در پی الحاق قدس و بخش‌های اشغالی کرانه باختری رود اردن به سرزمین های اشغالی است.

به دنبال انتشار معامله قرن بسیاری از شخصیت‌ها،  مقام‌های سیاسی و دینی سراسر جهان به ویژه مسلمانان این طرح را محکوم کردند.

عراق یکی از کشورهایی است که مقام‌ها و گروه‌های سیاسی، دینی و ملی آن مخالفت های گسترده ای با معامله قرن اعلام کرده اند./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها