کد خبر 79523

طبق آمارهای اعلام شده از دولت نروژ مردم این کشور به سمت خرید خودروهای برقی جذب شده و این خرید ها به 24 درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با توجه به افزایش محبوبیت و استقبال از خودروهای برقی و الکتریکی بسیاری از شرکت‌های خودرو سازی در جهان تصمیم گرفته‌اند که به تولید و توسعه خودروهای پاک و دوستدار محیط زیست بپردازند و بدین ترتیب نظر و توجه خیلی عظیمی از مشتریان خود را در بازارهای جهانی جلب کنند. در این میان به نظر می‌رسد برخی از کشورها بیش‌تر از سایر مناطق جهان از خودروهای برقی استقبال کرده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به کشورهای شمال اروپا و منطقه اسکاندیناوی همچون نروژ، سوئد، دانمارک و فنلاند اشاره کرد.

بر اساس تازه ترین اخبار و گزارش های منتشر شده در وب سایت cleantechnica، شهروندان و مشتریان در نروژ در نخستین ماه از سال جاری میلادی، ژانویه ۲۰۲۰، استقبال بی نظیری از خریداری و استفاده از خودروهای الکتریکی کرده اند به گونه ای که میزان فروش و سهم خودروهای برقی، پاک و دوستدار محیط زیست در بازار این کشور در نخستین ماه از سال جاری میلادی با ۲۴ درصد رشد و افزایش به ۶۴.۴ درصد  رسیده است که از این مقدار، ۴۴ درصد از آن به خودروهای تمام الکتریکی و ۲۰ درصد آن به خودروهای پلاگین هیبریدی تعلق یافته است.

نمودار زیر نشان دهنده میزان فروش خودروهای برقی در نروژ در بازه زمانی یک ساله، ژانویه ۲۰۱۹ تا ژانویه ۲۰۲۰ میلادی است:

نروژ به عنوان یک کشور سرسبز و کم جمعیت در شمال قاره اروپا و منطقه اسکاندیناوی یکی از پیشگامان محافظت از محیط زیست و کاهش انتشار میزان آلاینده‌ها به جو زمین است که در راستای این هدف اقدامات بسیاری برای کاهش استقبال از خودروهای آلاینده بنزینی و دیزلی و افزایش محبوبیت استفاده از خودروهای پاک برقی و الکتریکی انجام داده که در نهایت موجب شده خریداری و استفاده از وسایل نقلیه مذکور در این کشور با رشد قابل توجهی مواجه شود که در نوع خود در جهان بی‌سابقه و بی‌نظیر بوده است.

مقامات و مسئولان این کشور بارها اعلام کرده‌اند که با هدف به صفر رساندن خریداری خودروهای بنزینی و دیزلی آلاینده و همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به جو زمین، قصد دارند به توسعه و ساخت زودهنگام زیرساخت‌های لازم برای استفاده بهینه و آسان از خودروهای برقی بپردازند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به راه اندازی ایستگاه‌های شارژ در فواصل کم در تمامی خیابان‌ها و جاده‌های سراسر این کشور اشاره کرد.

پیشتر شهر اسلو پایتخت نروژ لقب پایتخت خودروهای الکتریکی در جهان را به نام خود ثبت کرده بود./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها