کد خبر 79386

وال استریت ژورنال

وال استریت ژورنال از تصمیم دولت آمریکا برای تمدید معافیت عراق از تحریم واردات گاز و برق از ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از منابع مطلع اعلام کرد دولت آمریکا قصد دارد مجوز معافیت عراق از تحریم واردات گاز و برق از ایران را تمدید کند.

این روزنامه آمریکایی مدعی شد این اقدام همزمان با تلاش آمریکا و عراق برای کاستن از تنش‌ها بعد از چند هفته پرتنش گذشته، صورت می‌گیرد.

این در حالی است که مجوز پیشین در ماه اکتبر میلادی و برای ۴۰ روز صادر شده بود. این مجوز هفته آینده منقضی می‌شود.

این روزنامه آمریکایی اعلام کرد برخی اختلاف نظر‌ها در دولت ترامپ درباره موافقت با ادامه معافیت تحریمی برای واردات گاز عراق از ایران وجود دارد.

پیش از این برخی مقام‌های آمریکایی پیشنهاد کرده بودند که با توجه به درگیری‌های اخیر میان دو کشور، بهتر است که معافیت عراق تمدید نشود، با این وجود معرفی نخست‌وزیر جدید عراق موجب شده تا مقام‌هایی که از تمدید این معافیت‌ها حمایت می‌کردند، در واشنگتن دست بالاتری داشته باشند.

وال استریت ژورنال نوشت یک مقام آمریکایی که بر پرونده ایران متمرکز است، در این مورد گفته است: «ما می‌خواهیم فشار حداکثری را بر ایران حفظ کنیم. اما این کار نباید به هزینه بی‌ثباتی اقتصادی همسایگانش انجام شود.»

عراق به شدت به واردات گاز از ایران برای تولید برق وابسته است و همین موجب شده تا عدم صدور مجوز معافیت تحریمی و اختلال در ورود گاز ایران به عراق، اقتصاد این کشور را به شدت تحت تأثیر قرار دهد.

با این وجود، یک مقام عراقی به وال استریت ژورنال گفته است که مقام‌های آمریکایی بغداد را تهدید کرده‌اند که اگر نیرو‌های آمریکایی در حملات احتمالی در عراق آسیب ببینند، ممکن است آمریکا در تصمیم خود برای تمدید معافیت تحریمی عراق، تجدید نظر کند./ باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

ارسال نظر

تازه ها