کد خبر 79223

مراکش در جواب معترضان خود گفت: اولویت ما پشتیبانی از صجرا و فلسطینی ها است و مقتدرانه از آن ها حمایت می کنیم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش خاطرنشان کرد: طرحی (معامله قرن) وجود دارد که باید بگوییم "مثبت" است و برای اولین بار از راهکار تشکیل دو کشوری سخن می‌گوید، این طرح فلسطینیان را مجبور نمی‌کند که آن را بپذیرند و حق فلسطینیان است که موضعشان را بیان کنند و مراکش از موضع آنها حمایت می‌کند.

پیشتر یکی از اعضای شورای مشورتی پارلمان مراکش از موضع رسمی این کشور نسبت به معامله قرن انتقاد کرد و گفت: مسأله فلسطین برای مراکش در اولویت‌ است.

بوریطه در واکنش به انتقاد این عضو شورای مشورتی تاکید کرد: مسأله صحرا اولویت‌ مراکش است و نباید بیشتر از خود فلسطینیان جانبدار مساله فلسطین باشیم.

وزیر خارجه مراکش همچنین عنوان داشت: تشکیلات خودگردان فلسطین از مراکش به خاطر موضعش نسبت به معامله قرن تشکر کرد.

وی اظهار داشت: باید به دیپلماسی کشورمان اعتماد کنیم و سخت است که یک فلسطینی بگوید که متشکرم و یک مراکشی بگوید ناراضی‌ام.

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه با حضور بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی طرح معامله قرن را اعلام کرد، طرحی که به گفته نتانیاهو پنج مورد از مطالبات اصلی این رژیم را یعنی به "رسمیت شناخته شدن اسرائیل به عنوان کشور یهود" توسط فلسطینیان،‌ کنترل امنیتی بر رود اردن و ترسیم مرزها، خلع سلاح غزه و توقف عملیات حماس، حل مشکلات آوارگان خارج از اراضی اشغالی، "ابقای حاکمیت "رژیم صهیونیستی بر قدس اشغالی و تضمین گشودن اماکن مذهبی به روی همگان محقق می‌کند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها