کد خبر 79105

آلفابت منتشر کرد

شرکت آلفابت برای اولین بار تحت نظر «سوندار پیچای» و در راستای شفاف‌سازی این شرکت گزارش درآمد تبلیغاتی یوتیوب را منتشر کرد که طبق این گزارش درآمد تبلیغاتی یوتیوب در سال مالی 2019 به 15 میلیارد و 150 میلیون دلار رسیده است در حالی که میزان درآمد تبلیغاتی یوتیوب در سال 2018 معادل 11 میلیارد و 160 میلیون دلار بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، شرکت آلفابت که مالک شرکت گوگل است برای اولین بار میزان درآمدهای سه‌ماهه چهارم شرکت یوتیوب را به ریاست «سوندار پیچای» منتشر کرد.

درآمد تبلیغات یوتیوب در سال مالی 2019 به 15 میلیارد و 150 میلیون دلار رسید که 4 میلیارد و 720 میلیون دلار از این میزان درآمد را درسه ‌ماهه چهارم کسب کرده است. درآمد تبلیغاتی یوتیوب در سال مالی 2018 حدود 11 میلیارد و 160 میلیون دلار بوده است که 3 میلیارد و 610 میلیون دلار آن مربوط به سه‌ماهه چهارم همان سال است.

گزارش منتشرشده «آلفابت» شامل درآمدهای غیرتبلیغاتی یوتیوب نمی‌شود از جمله میزان اشتراک‌های تلویزیون یوتیوب که در بخش‌های دیگر درآمدی شرکت گوگل ثبت می‌شود.

«روث پورات» مدیر ارشد مالی شرکت گوگل و آلفابت در گفتگو با تحلیل‌گران اعلام کرده است که درآمدهای غیرتبلیغاتی یوتیوب در سه‌ماهه چهارم سال 2019 حدود 3 میلیارد دلار است. وی همچنین گفت بیشتر درآمدهای مربوط به تبلیغات یوتیوب متعلق به سازندگان است اما شرکت گوگل تعداد آنها را اعلام نکرده است.

همچنین در بخش دیگری از گزارش منتشرشده آلفابت میزان درآمد ناشی از سیستم ابری (Cloud) در سال مالی 2019 معادل 8 میلیارد و 920 میلیون دلار است که 2 میلیارد و 610 میلیون دلار آن مربوط به ‌سه‌ماهه چهارم سال بوده است. درآمد گوگل از سیستم ابری در سال مالی 2018  معادل 5 میلیارد و 840 میلیون دلار بوده که 1 میلیارد و 710 میلیون دلار مربوط به سه‌ماهه چهارم همان سال بوده است.

بعد از اعلام این گزارش قیمت سهام شرکت آلفابت 3.5 درصد کاهش یافت. دلیل این امر عدم اعلام میزان سودآوری یوتیوب بوده و به همین دلیل سرمایه‌گذاران نتوانسته‌اند برآوردی از سود یوتیوب داشته باشند. تحلیل‌گران بارها از شرکت گوگل خواسته‌اند سودآوری یوتیوب را به صورت جداگانه اعلام کند چرا که تصور می‌شود این سودآوری بخش بسیار مهمی از درآمدهای تبلیغاتی یوتیوب را تشکیل می‌دهد.  

درآمدهای تبلیغاتی شرکت یوتیوب در سال 2018 بیش از «دیسکاوری» بوده است. میزان درآمد تبلیغاتی شبکه «دیسکاوری» در سال 2018 معادل 10 میلیارد و 600 میلیون دلار بوده در حالی که میزان درآمد یوتیوب از این بخش 11 میلیارد و 160 میلیون دلار بوده است. «دیسکاوری» هنوز میزان درآمدهای تبلیغاتی خود در سال مالی 2019 را اعلام نکرده است.

بخش سیستم ابری شرکت گوگل هنوز نوپاست اما با سرعت بسیار زیادی در حال رشد است. شرکت گوگل در این حوزه با AWS شرکت آمازون و نیز «آزور» شرکت مایکروسافت رقابت می‌کند. در ماه جولای گوگل اعلام کرد درآمد سالانه واحد ابری این شرکت به 8 میلیارد دلار رسیده است و برنامه این شرکت سه برابر کردن درآمد این بخش در چند سال آینده است.

گوگل اکنون مدت‌هاست که تحت نظر مقامات فدرال آمریکا و تنظیم‌کنندگان قوانین دولتی در بحث رفتار ضد رقابتی  قرار دارد. حدود 50 دادستان از ایالت‌ها و شهرهای مختلف آمریکا اعلام کردند که بیزنس تبلیغاتی گوگل را مورد بررسی قرار خواهند داد چرا که از نظر آنها به نظر می‌رسد این شرکت قوانین رقابتی را نقض کرده است.

«سوندار پیچای» که بعد از استعفای «لاری پیج» و «سرگی برین» در ماه دسامبر مدیریت شرکت را برعهده گرفته است با چالش‌های زیادی روبروست به گونه‌ای که در زمان انتخاب وی برخی رسانه‌ها با طعنه به او بابت در اختیار گرفتن بدترین شغل سیلیکون ولی تبریک گفتند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها