کد خبر 79038

فرماندهان نظامی آمریکایی بابت کاهش نظامی ها این کشور در آفریقا نگران شده اند و این موضوع باعث تصمیمات جدید آمریکا می شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، ژنرال استفن تاونسند، رئیس مرکز فرماندهی آمریکا در آفریقا به کمیته سرویس‌های مسلح سنا گزارشی درباره بازنگری وزارت دفاع از وضعیت ارتش آمریکا در آفریقا و کاهش تعداد نیروهای آمریکایی در این قاره ارائه کرد.

او به این کمیته گفت: فکر می‌کنم در گذشته می‌توانستیم توجه کمتری به آفریقا داشته باشیم و برای آمریکا این مسئله اشکالی نداشت اما اکنون در مورد آینده من چنین نظری ندارم.

چندین مقام دفاعی آمریکا به شبکه سی ان ان گفته‌اند که اکثر طرح‌های ارائه شده به پنتاگون درباره کاهش حضور نظامی آمریکا در آفریقا بوده و بیشتر توجهات بر افزایش کمک مالی به این کشورها برای جنگ با ترور متمرکز بوده است.

تاونسند به کمیته سنا گفت: ارتش آمریکا حدود ۵۰۰۰ سرباز  و حدود ۱۰۰۰ نیروی غیر نظامی و مقاطعه کار در این قاره دارد. من هشدار می‌دهم کاهش این تعداد یک خلأ بسیار مناسب برای نفوذ چین و روسیه ایجاد خواهد کرد.

او در گزارش مکتوب خود به این کمیته آورده است: اگر آمریکا بیش از حد از آفریقا کنار بکشد چین و روسیه این جای خالی را پر خواهند کرد. سازمان‌های افراط گرا در این خلأ بدون نظارت رشد خواهند کرد و در نهایت تهدیدی برای آمریکا شده و ما نیز فرصت برای افزایش سرمایه‌گذاری و تجارت با برخی از اقتصادهای رو به رشد در جهان را از دست خواهیم داد.

وی با اشاره به نفوذ میسیونرهای روسی و سرمایه گذاران چینی در این قاره و همچنین افزایش گروه‌های تروریستی در آفریقا نظیر داعش و القاعده تاکید کرده است که همه اینها دلیلی برای ادامه حضور در این قاره است.

مایک اسپر، وزیر دفاع آمریکا هشدار داده است که هر گونه بازنگری در حضور نظامی آمریکا در آفریقا لزوما به معنای کاهش نیرو نیست اما می‌تواند به جابجایی نیروها برای تمرکز در عملیات ضد تروریسم منجر شود.

اسپر در یک کنفرانس خبری گفت: ما بطور کامل از آفریقا خارج نمی‌شویم.

دولت ترامپ در حال حاضر از تعداد نیروهای خود در عملیات ضد تروریسم در آفریقا حدود ۱۰ درصد کم کرده است./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها