کد خبر 78049

اردوغان در زمان رایزنی با آلمانی ها درمورد لیبی گفت: ما باید از دولت وفاق لیبی حمایت کنیم تا آتش بس در لیبی اعلام شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در نشست خبری مشترک با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در کاخ وحدالدین استانبول با اشاره به روابط دوستی دیرینه دو کشور اظهار کرد: در این زمینه که ادامه دوستی دیرینه بین ترکیه و آلمان علاوه بر دو کشور به نفع منطقه نیز خواهد بود هم عقیده هستیم.

وی افزود: در دیدار با صدراعظم آلمان روابط دوجانبه، مسائل منطقه بویژه آخرین تحولات لیبی و سوریه را مورد ارزیابی قرار دادیم. مصمم هستیم تا همکاری‌های موجود بین دو کشور ترکیه و آلمان را در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری، انرژی و گردشگری توسعه دهیم.

اردوغان در ادامه تصریح کرد: ترکیه و آلمان در خصوص مساله مهاجرت بخش بزرگی از بار اروپا را به دوش گرفته‌اند. اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی باید در زمینه کمک‌رسانی به سوریه بیشتر و سریعتر عمل کنند؛ این یک مسؤولیت انسانی است.

وی گفت: اتحادیه اروپا تعهد کمک ۶ میلیارد یورویی به پناهجویان داده بود که حتی سه میلیارد یوروی آن را هم سازمان‌های مدنی پرداخت نکرده‌اند. ما تاکنون بیش از ۴۰ میلیارد دلار هزینه کرده‌ایم. خانم مرکل اظهار داشتند که در زمینه ساخت اردوگاه برای اهالی ادلب کمک خواهند کرد. 

اردوغان افزود: حدود ۴۰۰ هزار تن در استان ادلب در نتیجه حملات دولت سوریه به سمت مرزهای ترکیه روانه شده‌اند. اوایل ماه جاری میلادی کشور سعی کرد مانع از عبور حدود ۲۵۰ هزار سوری از مرزهایش شود آنها از ادلب گریخته‌ بودند.

اردوغان تاکید کرد: حل مشکلات از طریق گفتمان سیاسی برای ترکیه و آلمان حائز اهمیت است. طرف‌های درگیر را به خویشتنداری و عقل سلیم فرا می‌خوانیم. 

رئیس جمهوری ترکیه اظهار کرد: به افزایش مذاکرات خود با آلمان در راستای مسائل منطقه ادامه خواهیم داد. طی روزهای اخیر تنش در ایران و عراق تشدید شده است. عراق نباید اجازه دهد تا فضای آشوب و تنشی جدید در این کشور ایجاد شود.

اردوغان خاطرنشان کرد: با توجه به روابط دیرینه ۵۰۰ ساله‌ای که با لیبی داریم، نمی‌توانستیم درخواست آنها را رد کرده و نادیده بگیریم. سربازان ما به آموزش نظامی در لیبی ادامه خواهند داد. روابط دیرینه ترکیه با لیبی و دعوت آنها این را ایجاب می‌کند.

وی با تاکید بر حمایت ترکیه از دولت وفاق ملی لیبی گفت: قبل از هر چیزی من باور نکرده و باور نمی‌کنم که حفتر ۵۵ ماده توافقنامه یا حداقل آتش‌بس را پذیرفته باشد. به اصطلاح پذیرفتن ۵۵ ماده توافقنامه با امضا کردن آن تفاوت دارد. حفتر هنوز این توافقنامه را امضا نکرده است. 

اردوغان تصریح کرد: دولت‌های امارات متحده عربی و مصر از حفتر حمایت تسلیحاتی می‌کنند. همچنین مزدوران شرکت روسی "واگنر" پشت این مساله هستند. در زمینه مبارزه با تروریسم از فردی ناشناس حمایت نمی‌کنیم بلکه از ارتش فائز السراج حمایت می‌کنیم.

رئیس جمهوری ترکیه ادامه داد: حمایت از دولت وفاق ملی لیبی یک ترجیح نیست بلکه ضرورتی است که قطعنامه شماره ۲۲۵۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد ایجاب می‌کند. 

اردوغان تاکید کرد: فائز السراج، رئیس شورای ریاستی دولت وفاق ملی لیبی را تنها نخواهیم گذاشت و از وی حمایت خواهیم کرد. 

صدراعظم آلمان نیز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رجب طیب اردوغان در کاخ وحدالدین استانبول اظهار کرد: باید تلاش کنیم تا آتش‌بس شکننده در لیبی را به آتش‌بس پایدار تبدیل کنیم.

مرکل ضمن اشاره به کنفرانس برلین درباره لیبی گفت: بندهایی که در کنفرانس برلین با محور لیبی پذیرفته شدند، در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب خواهند شد. 

صدر اعظم آلمان تاکید کرد: از روند ساخت خانه‌های موقت برای آوارگان سوری که از ادلب گریخته و به ترکیه پناه آورده‌اند حمایت می‌کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: در دیدار با جناب اردوغان گفتیم که آماده هستیم برای کسانی که از ادلب می‌گریزند کمک‌های مادی ارائه دهیم. معتقدم که اتحادیه اروپا علاوه بر حمایت سه میلیارد یورویی، سه میلیارد یورو کمک بیشتر به پناهندگان ارائه دهد. /ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها