کد خبر 77081

معاون وزیر خارجه روسیه

معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای روسیه، تروییکای اروپایی برای راه اندازی مکانیسم حل اختلاف در برجام را یک اقدام مخرب دانست و گفت: از وضعیت ایجاد شده به شدت نگرانیم.

به گزارش بااقتصاد، به نقل از ریانووستی، سرگئی ریابکوف با بیان این مطلب افزود: ما با همه طرف های برجام در تماس مداوم هستیم و از وضعیت بوجود آمده به شدت نگران شده‌ایم.

وی تصریح کرد: اروپایی ها دست به اقدامی مخربی زده اند که بشدت شانس حفظ برجام را کاهش می دهد.

ریابکوف خاطرنشان کرد که طرف روسی امروز نگرانی زیادی دارد زیرا تصمیم تروییکای اروپا پایه قانونی و منطقی ندارد.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی در خصوص احتمال نگرانی روسیه از تحریم های آمریکا در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران و فروش سامانه پدافند موشکی اس۴٠٠ به عراق گفت: ما دیگر ترسی از تحریم های احتمالی واشنگتن علیه مسکو نداریم.

وی افزود: روسیه می داند در مقابل تحریم‌ها چه اقدامات متقابلی باید انجام دهد و چگونه مانع آسیب رسیدن به اقتصاد کشور شود.

شب گذشته نیز وزارت خارجه روسیه، در بیانیه ای اعلام کرد که تصمیم تروییکای اروپایی برای آغاز  ساز و کار بین المللی حل و فصل اختلافات برجام مایه نگرانی جدی و مایوس کننده است.

وزیران سه کشور اروپایی انگلیس ، آلمان و فرانسه عضو برجام دیروز (سه‌شنبه ۲۴ دی) با صدور بیانیه‌ای از  فعال کردن مکانیسم حل اختلاف در این توافق بین‌المللی، خبر دادند.

در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شده، آمده است: این تصمیم به ناچار، پس از گام‌های ایران برای کاهش تعهداتش در برجام اتخاذ شده است.

 

ارسال نظر

تازه ها