کد خبر 77055

رئیس جمهور چین به میانمار سفر کرد تا درباره پروژه های تجاری این کشور گفتگو کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این در حالی است که کشورهای غربی عمدتا میانمار را در پی متهم شدن این کشور به نسل‌کشی مسلمانان قوم روهینجا تحت نظر رهبرش، آنگ سان سوچی، منزوی ساخته‌اند.

به گفته لوئو ژائوهوی، معاون وزیر امور خارجه چین، سفر رئیس جمهور این کشور به میانمار از روز جمعه آغاز می‌شود. این نخستین سفر یک رئیس جمهور چین به میانمار از زمان سفر سال 2001 جیانگ زِمین، رئیس جمهور اسبق آن به این کشور است.

این سفر دو روزه شی جینپینگ، رئیس جمهور چین به میانمار که برای نخستین بار از سوی وی صورت می‌گیرد هدفش تقویت جایگاه پکن به عنوان بزرگترین سرمایه‌گذار و شریک راهبردی میانمار است.

براساس طرح موسوم به کُریدور اقتصادی چین-میانمار، پروژه کمربند و جاده چین با استفاده از یک مسیر مهم در میانمار به اقیانوس هند متصل می‌شود. چین علاوه بر پیشنهاد سرمایه‌گذاری‌های ده‌ها میلیارد دلاری به میانمار، از این همسایه خود در سازمان ملل نیز پشتیبانی به عمل می‌آورد.

به گفته یون سون، یک تحلیل‌گر، این سفر شی جینپینگ همچنین یکی از اهدافش نشان دادن حمایت از سوچی در پیش زمینه بحران مربوط به کشتار مسلمانان روهینجا است.

ماه گذشته میلادی سوچی در یک دادگاه سازمان ملل در لاهه، از کشورش در برابر اتهام نسل کشی مسلمانان روهینجا دفاع کرد.

با این حال حتی قبل از آن نیز سوچی وجهه خود را نزد غربی‌هایی که قبلاً حامی‌اش بودند از دست داده بود.

قرار است شی جینپینگ در جریان سفرش به میانمار هم با سوچی و هم با مین اونگ هلاینگ، رئیس قدرتمند ارتش میانمار به هدف تعمیق روابط دیدار داشته باشد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها