کد خبر 76749

در جلسه شورای دفاع عمان و با حضور مقامات رسمی این کشور، پاکت حاوی وصیت سلطان قابوس برای جانشینی، باز و نام «هیثم بن طارق آل سعید» پسرعموی سلطان قابوس به عنوان سلطان جدید عمان معرفی شد.

 به گزارش بااقتصاد، پس از درگذشت قابوس بن سعید، سلطان عُمان، شورای دفاع این کشور با حضور شورای خاندان حاکم دیروز شنبه (۱۱ ژانویه-۲۱ دی) تشکیل جلسه داد تا جانشین وی را مشخص کند.

پیش‌‎تر چهار اسم برای جانشینی سلطان قابوس مطرح شده بود: «طارق بن تیمور» عموی سلطان قابوس، «اسعد بن طارق» پسرعموی وی، هیثم بن طارق برادر ناتنی اسعد بن طارق و «شهاب بن طارق» برادر ناتنی اسعد بن طارق.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی عمان، در جلسه دیروز شورای دفاع که با حضور مقامات رسمی مختلف این کشور برگزار شد پاکت حاوی وصیت سلطان قابوس برای جانشینی، باز و نام «هیثم بن طارق آل سعید» پسرعموی سلطان قابوس به عنوان سلطان جدید عمان معرفی شد.

سلطان جدید متولد ۱۳ اکتبر ۱۹۵۴ در مسقط (پایتخت عمان) و از اعضای شناخته شده خاندان سلطنتی عمان «آل بو سعیدی» است.

بر اساس گزارش «الحره»، وی پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه اکسفورد در سال ۱۹۷۹، تحصیلات عالی خود را در دانشکده «پمبروک» دانشگاه کمبریج در انگلیس ادامه داد. 

گفتنی است؛ در ماه دسامبر گذشته که شاهزاده «ویلیام» نوه ملکه و دوک کمبریج به عمان سفر کرده بود، مورد استقبال گرم هیثم بن طارق قرار گرفت.

سلطان هیثم به مدت ۱۸ سال از ۲۰۰۲ تا ۲۰۲۰ منصب وزارت فرهنگ را در این کشور بر عهده داشت و در دهه هشتاد نیز در بخش ورزش و جوانان فعال بود.

او در سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۶ رییس فدراسیون فوتبال عمان بود و به همین دلیل در سال ۲۰۱۰ به عنوان رییس کمیته ملی سازمان بازی‌های آسیایی انتخاب شد.

وی در سال ۱۹۸۶ از بخش ورزشی به بخش دیپلماتیک منتقل شد و پست معاونت وزارت خارجه در امور سیاسی را به مدت هشت سال از ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۴ بر عهده گرفت.

سلطان قابوس در سال ۱۹۹۴ وی را به عنوان دبیرکل وزارت خارجه و پس از آن در سال ۲۰۰۲ به عنوان وزیر فرهنگ تعیین کرد، پستی که تا به امروز ۱۱ ژانویه بر سر آن بود.

سلطان هیثم بن طارق همچنین به دستور سلطان قابوس مسئولیت کمیته «چشم‌انداز‌های آینده» (الرؤى المستقبلیة) و برنامه‌ریزی برای آینده عمان را بر عهده داشت.

بنا بر این گزارش، وی روی عنصر «جوان» برای احیای عمان تاکید دارد و پیش‌تر در اظهاراتی که در چارچوب پروژه چشم‌انداز عمان تا ۲۰۴۰ اعلام کرد، برنامه‌هایش را در این راستا و بر اساس چشم‌انداز‌های جوانان عمانی استوار نمود.

هیثم بن طارق آل سعید، سلطان جدید عمان، پس از ادای سوگند قانونی بر ادامه راه سلطان قابوس به ویژه در سیاست خارجی تاکید کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجویی

ارسال نظر

تازه ها