کد خبر 76563

پمپئو وزیرخارجه آمریکا از رایزنی شب گذشته با مقامات عراقی برای حضور نظامیان آمریکا در آن کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در ارزیابی بیانیه عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق که در پی تماس تلفنی بین دو مقام منتشر شده و درآن آمده بود، عبدالمهدی خواستار اعزام نمایندگانی از جانب آمریکا به عراق جهت تدوین سازوکار اجرای مصوبه پارلمان عراق درباره خروج نیروهای آمریکایی شده، گفت، اظهارات در این باره به طور صحیح منتقل نشده است.

پامپئو ادامه داد: خوشحال می‌شویم به مذاکره با عراقی‌ها درباره "ساختار مناسب" حضور نظامی آمریکا ادامه دهیم.

وی تاکید کرد: واشنگتن قصد ادامه این ماموریت را دارد.

در این زمینه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، پامپئو با همتای کانادایی خود تماس تلفنی برقرار کرده و با او به بررسی آنچه آن را "اقدامات خصمانه مداوم و بی‌ثبات کننده در عراق" خوانده و نیز به بررسی گام‌های تقابل با ایران به خصوص از طریق تقویت قدرت ناتو در عراق و "تقسیم مناسب وظایف" رایزنی کرده است.

پامپئو به خبرنگاران گفت، هیئتی از ائتلاف ناتو روز جمعه درباره بررسی آینده ماموریت در عراق و طرح "تقسیم وظایف در منطقه" در واشنگتن  حضور یافته است.

دیوید شنکر، معاون وزیر خارجه آمریکا نیز گفت: آمریکا در "راس جنگ با داعش" قرار دارد و دشوار خواهد بود ائتلاف آمریکایی در جنگ علیه داعش بدون آمریکا باشد.

این مقام آمریکا در کنفرانس خبری در امارات گفت: آمریکا هرگز هیچ پیش‌شرطی را از سوی ایران برای ورود به مذاکرات نخواهد پذیرفت.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در روز جمعه اعلام کرده بود، هیچ هیئت آمریکایی در عراق هرگز به بررسی خروج نیروهای آمریکایی نخواهد پرداخت.

مورگان اورتاگوس،‌ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده بود، نیاز به مذاکره بین دولت عراق و آمریکا در زمینه امنیت، مشارکت مالی و اقتصادی و دیپلماتیک وجود دارد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها