کد خبر 76325

ارتش لبنان به نیروهای نظامی خود گفت حق هیچگونه واکنش نشان دادن به دشمن یا هر نوع حرکتی را ندارد و این اقدام بسیار عجیب است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نوشته روزنامه لبنانی "الاخبار"، حدود دو هفته پیش فرماندهی بخش جنوبی لیطانی در ارتش لبنان سند ارتباط بخش‌های نظامی فعال در این بخش را صادر کرد که به ساده‌ترین و پیش پاافتاده‌ترین قوانین رفتاری هیچ ارتشی در جهان شباهتی ندارد و به طرز شدیدی این اقدام مخالف با اصول رفتاری است که ارتش تلاش داشته دست کم از زمان توافقنامه طائف علیه اسرائیل اجرا کند.

در تاریخ  ۲۳ دسامبر، فرماندهی بخش لیطانی جنوبی در ارتش لبنان از نیروهای فعال تحت فرمان خود خواست "فورا قبل از انجام هرگونه واکنش نسبت به اقدامات تحریک آمیز دشمن اسرائیلی و فعالیت‌های خصمانه آن، به ویژه رخدادهای ارسال تسلیحات و علائم و نشانه‌های بد، گزارش بدهند تا دستورالعمل‌های مناسب به آنها داده شود.

در سال گذشته میلادی ارتش لبنان بیشتر از اینکه موضع قاطعانه در قبال نقض‌های دشمن صهیونیستی در امتداد مرزهای مشترک با فلسطین اشغالی، اتخاذ کند، شروع به نصب دوربین‌های مدار بسته مقابل دروازه "رأس الناقورة" در واکنش به تاسیس برجی در طرف مقابل مرزها از سوی دشمن کرد و ارتش در پاسخ به تانک‌های دشمن که توپ‌های خود را به سمت سربازان آنها نشانه گرفتند تنها سلاح‌های ضد زرهی خود را به عدیسه منتقل کرد.

تمام آنچه دشمن اسرائیل سال‌هاست برای آن تلاش می‌کند این است که خصومت ارتش لبنان را با نیروهای خود از طریق فشارهای آمریکایی و نیروهای بین‌المللی که در جنوب فعالیت می‌کنند، کاهش بدهد.

فرماندهی بخش جنوب در پیامی خواسته است که سربازان ارتش قبل از انجام هرگونه واکنشی در قبال اقدامات دشمن منتظر دستورالعمل‌های نظامی باشند، برای مثال، اگر نیروی پیاده نظام صهیونیستی به سمت سربازهای لبنانی شلیک کرد که به طور معمول این امر اتفاق می‌افتد، سربازان ارتش لبنان قبل از انجام اقدامی مشابه، باید به فرماندهی بخش بازگردند و دستورالعمل‌های لازم را بگیرند این در حالی است که ساده‌ترین قواعد درگیری و دفاع  این است که سرباز به سمت دشمنشان که به سمت آنها شلیک می‌کند، شلیک کنند.

تصمیم گیرندگان، این تصمیم را با عنوان "ندادن بهانه‌" به ویژه با افزایش اقدامات تحریک‌آمیز دشمن اتخاذ کرده‌اند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها