کد خبر 76199

وزیران خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا درباره برجام و برداشتن گام پنجم توسط ایران تشکیل جلسه می دهند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از خبرگزاری رویترز، سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرد که وزیران امورخارجه انگلیس، فرانسه و آلمان قرار است امروز (سه‌شنبه) درباره موضع خود درخصوص توافق هسته‌ای با ایران بحث و گفت‌وگو کنند.

این رایزنی‌ها در حالی انجام می‌شود که وزیران امورخارجه تمامی کشورهای اتحادیه اروپا قرار است روز جمعه یک نشست برگزار کنند.

به گفته این سخنگو، وزیران تروئیکای اروپا امروز همچنین در جلسه‌ای دیگر با حضور همتای ایتالیایی خود درباره لیبی رایزنی خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، جمهوری اسلامی ایران یک‌شنبه شب در بیانیه‌ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد. ازین‌رو، ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

تروئیکای اروپا پس از اعلام تصمیم ایران نیز بدون اشاره به خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و قصور خود در جبران بازگشت تحریم‌ها علیه کشورمان در بیانیه‌ای مشترک با طرح ادعای واهی "انجام اقدامات خشونت آمیز توسط ایران" خواستار پرهیز از این اقدامات و خواستار از سر گرفته شدن رعایت مفاد گنجانده شده در توافق هسته‌ای سال 2015 با قدرت‌های جهانی شدند.

وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به گام پنجم ایران در کاهش تعهدات برجامی تاکید کرد که این اقدام در چارچوب برجام برداشته شده است.

محمد جواد ظریف در صفحه توییتر خود نوشت: به عنوان پنجمین و آخرین گام جبرانی ذیل پاراگراف ۳۶ برجام، از این پس، تعداد سانتریفیوژها هیچ محدودیتی نخواهد داشت. این گام در چارچوب برجام است و همه پنج گام در صورت اجرای موثر تعهدات متقابل، برگشت‌پذیر است. همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه خواهد یافت.

 

ارسال نظر

تازه ها