کد خبر 76145

دولت آلمان در راستای مصوبه پارلمان عراق بخشی از نیروهای خود را از عراق خارج می‌کند و به کویت و اردن منتقل می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، خبرگزاری  آلمان روز سه‌شنبه گزارش داد: آلمان قصد دارد در بحبوحه تنش در روابط ایران و آمریکا، بخشی از نیروهای خود را از عراق خارج کرده و به کویت و اردن اعزام کند.  

خبرگزاری آلمان افزود ترور سردار قاسم سلیمانی تنش و بحران در روابط واشنگتن و تهران را تشدید کرده است.

د پ آ (خبرگزاری آلمان) افزود: آنگرت کرامپ کارنباوئر وزیر دفاع و هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در نامه ای به نمایندگان پارلمان این کشور نوشتند که نیروهای مستقر در پایگاه های عراقی در بغداد و تاجی «به طور موقت کاهش می یایند.»

این دو مقام آلمانی تاکید کردند که مذاکره با دولت عراق درباره تداوم ماموریت آموزش نیروهای عراقی ادامه خواهد یافت.

آلمان حدود ۱۲۰ سرباز در عراق دارد هر چند که اکثر آنها در پایگاه های تاجی و بغداد مستقر هستند اما این کشور درمناطق دیگری از عراق نیز نیرو دارد.

دویچه وله نیز گزارش داد آلمان در ماموریت بین‌المللی موسوم به عملیات ضد داعش که تحت رهبری آمریکا انجام می‌شود، ۴۱۵ نیرو دارد. از این تعداد، ۲۷ نفر در پایگاه نظامی تاجی در ۳۰ کیلومتری شمال بغداد، به آموزش نیروهای عراقی در زمینه ‌تدارکات و امور دفاعی مشغول بوده و  ۹۰ افسر دیگر نیز در اقلیم کردستان عراق نیروهای کرد را آموزش می‌دهند.

وزیران دفاع وامور خارجه آلمان همچنین گفتند که سربازان این کشور فورا به کویت و اردن اعزام می شوند و در صورت از سرگیری عملیات آموزشی به عراق باز می گردند.

آلمان پیش از این به نیروهایش در پایگاه های تاجی و بغداد دستور داده بود پایگاه های خود بعد از ترور سردار قاسم سلیمانی ترک نکنند.

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه ۸  نفر دیگر بامداد روز جمعه (۱۳ دی) در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.

​منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها