کد خبر 76132

علی لاریجانی امروز درباره تهدیدهای ترامپ گفت: ترامپ متوهم است و واقعیت چیز دیگری است که فاصله زیادی با تصورات متوهم ترامپ فاصله دارد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش ازدستور جلسه علنی امروز(سه‌شنبه 17 دی) قوه مقننه ضمن تشکر از حضور باشکوه مردم در مراسم تشییع شهید سپهبد قاسم سلیمانی اظهار داشت: مراسم تشییع پیکر پاک شهید حاج قاسم سلیمانی و یاران فداکارش در عراق و شهرهای بغداد و کاظمین، نجف و همچنین در خوزستان، مشهد مقدس، تهران، قم و امروز کرمان چیزی جز اقیانوس بیکران مردم مسلمان نبود که خشم خود را در مورد جنایت آمریکا اینگونه بروز دادند.

وی افزود: این هنگامه حضور مردمی در سایر استان‌های ایران نیز اعجاب گونه ظاهر شد و در سایر کشورها نظیر هند، پاکستان، نیجریه، لبنان، یمن، ترکیه و برخی از کشورهای اروپایی و حتی در خود آمریکا شاهد انزجار از رفتار سفاکانه آمریکا بودیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آمریکایی‌ها چه پیام این خروش میلیونی را بفهمند یا خود را به خواب بزنند، تأثیری در واقعیت بیرونی نمی‌گذارد و تنها اگر صدای ملت‌های منطقه را بشنوند، خود را از هزینه‌های بیشتر رهانیده‌اند.

لاریجانی عنوان کرد: اجمالاً باید در یک عنوان کلی جلوه این حضور تکان دهنده مردمی را «نه به دخالت آمریکا در منطقه»، «نه به اقدامات تروریستی آنان»، «نه به چپاول منابع منطقه»، «نه به تحقیر ملت های مسلمان» و «نه به جنگ طلبی آمریکا» دانست.

وی یادآور شد: تأسف‌آور است که در زمانه فعلی با رئیس‌جمهوری در آمریکا مواجه هستیم که علاقه‌مند است واقعیات را درست درک نکند و با توهمات ملت خود را دچار مخاطره کند. یکبار اعلام کرد که باید از سال‌ها پیش حاج قاسم را حذف می‌کردیم که معنای این حرف، افتخار وی به شغل تروریستی‌اش است و یک بار هم اعلام کرد مردم ایران و عراق از اقدام آمریکا خوشحالی کردند که حالا باید گفت آقای ترامپ فهمیدید که چقدر بی‌ربط توئیت می‌کنید و فاصله بین واقعیت و تحلیل‌ها و توهماتی که پایه اقدامات شماست، چقدر زیاد است؟ و دیدید که چقدر فاصله زیاد است؟

نماینده قم در مجلس اضافه کرد: اخیرا رئیس جمهور آمریکا حرف نسنجیده دیگری زده مبنی بر اینکه 50 نقطه فرهنگی ایران را بمباران می‌کند که وقتی از وی جویا شدند که چرا بخش فرهنگ را انتخاب کردید فضاحت بار پاسخ داد که بخش‌های فرهنگی که میراث تمدنی ایران محسوب می‌شود را در تیررس نظامیان خود قرار می‌دهد و هرچه وزیر خارجه بی خرد او تلاش کرد که سخنان بی معنای او را روتوش کند، موفق نشد و مجدداً ترامپ همان عبارات مبتذل را بیان کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سوال ما این است که به فرض اگر این کار را انجام دادید که نمی‌توانید انجام دهید، چه حادثه‌ای رخ می‌دهد؟ مثلا ایرانی‌ها بی‌تمدن می‌شوند؟ به نظر می‌رسد که وی بین نمادهای تمدنی و قمارخانه‌ها و کازینوهای خود چندان فرقی قائل نیست.

وی عنوان کرد: نمادهای تمدنی همانطور که از اسمشان پیداست، نماد هویت است که ایرانیان دارا هستند و با زدن نمادهای فرهنگی، ماهیت واقعی دارایی‌های تمدنی ایران از بین نمی‌رود.

رئیس قوه مقننه، گفت: همین تصمیمات در رفتارهای ناشیانه برای مردم منطقه یک راه جز مقاومت باقی نگذاشته است و در واقع حرکت عجیب روزهای اخیر یک رفراندوم برای مسیر مقاومت تلقی شد.

نماینده قم در مجلس تصریح کرد: حادثه اخیر که بطن خواسته‌های منطقه را کاملا عیان ساخت، صحنه سیاسی و امنیتی منطقه را وارد متن جدیدی کرد و شرایط منطقه نمی‌تواند به گذشته بازگردد.

وی با بیان اینکه مؤلفه اصلی صحنه سیاسی و امنیتی جدید منطقه زندگی با هم و بدون آمریکاست، گفت: مشاهده کردید که ترور حاج قاسم که یک مسلمان ایرانی است، چگونه سایر ملت های منطقه را به همراهی کشاند و اتفاقا همه در مقابل اقدام آمریکا موضع گیری کردند.

لاریجانی بیان کرد: یک وجه آن را در اقدام مجلس ملی عراق مشاهده کردیم که با درک عمیق، تصمیم به لغو معاهده امنیتی گرفتند و حکم به اخراج آمریکا دادند. این امور طلیعه تحولات جدید در منطقه خواهد بود و ایستادگی آمریکا در مقابل این جریان و عکس‌العمل‌های احمقانه نظیر آنچه در پاسخ به پارلمان عراق داد مبنی بر اینکه پول پادگان‌های خود را طلبید یا تحریم‌های اقتصادی که مطرح کرد، باید گفت تأسف‌آور است کشوری که مدعی مدیریت جهانی است، صراحتا اعلام می‌کند که یا باید اجازه پایگاه‌های متعدد نظامی و کنترل فضای کشور به من بدهید و اجازه دهید که هرکسی را خواستم بکشم و ترور کنم یا اینکه شما را به بدترین شکل تحریم می‌کنم!

وی تصریح کرد: آقای ترامپ! این منطق ها باعث اخراج شما از منطقه می شود. مقاومت بی‌جا نکنید که هزینه‌های زیادی را برای ملت آمریکا تدارک می‌نماید.

رئیس مجلس اظهارداشت: امروز شما ندای زندگی با هم و بدون آمریکا را در یمن، لبنان، عراق، فلسطین، سوریه و حتی کشورهایی که مسلمان نیستند، می‌شنوید و جالب‌تر این است که برخی از کشورهای منطقه که آمریکا آنها را جزو متحدان خود برمی شمارد، در مذاکرات با جمهوری اسلامی بارها گفته‌اند که نمی‌توانند به آمریکا تکیه کنند.

لاریجانی افزود: ارزش حادثه حضور معجزه گونه مردم را باید در حد و مقدار عظیم آن در نظر گرفت و پیش از هر چیز سجده شکر و سپاس به ساحت اقدس ربوبی سائید که تحولی در قلوب همگان رقم زد که با هم متحدتر شوند و با صدای واحد مقابل آمریکا بایستند که این همبستگی و وحدت دل‌ها جز با عنایت خداوند محقق نمی شود.

وی تأکید کرد: از رهبر معظم انقلاب اسلامی در هدایت همه این امور سپاسگزاریم و باید قدر این نعمت فوق العاده الهی را در عمل خود نشان داد. آیا قبول دارید که این حرکت جاودانه و تاریخی ملت به کلی تلقی غرب به خصوص آمریکا را نسبت به ایران و ایرانی عوض کرد؟ به طوری که رئیس‌جمهور ناشی آن دیار تصور کرد مثلا اگر آثار تاریخی پرسپولیس، پاسارگاد، بیستون را تخریب کند، ذات ایرانی متمدن عوض می‌شود، اما عقلای آنان درک کردند به نحوی که ترامپ را سرزنش کردند.

لاریجانی با بیان اینکه مردم با اقدام خود وزانت امنیت ملی کشور را بالا بردند، گفت: پرهیز از مناقشات نازل و بالابردن سطح مذاکرات سیاسی حول منافع ملی کشور عاملی است که به وفاق ملی کشور و حفظ این دستاورد کمک می‌کند.

رئیس مجلس، گفت: حرکت عجیب روزهای اخیر یک رفراندوم برای مسیر مقاومت بود، صحنه سیاسی منطقه وارد متن جدیدی شده و نمی‌تواند به شرایط گذشته برگردد؛ مؤلفه اصلی این شرایط، زندگی با هم و بدون آمریکاست. ملت ایران سیلی محکمی به آمریکا زد، حالا نوبت پاسخ کوبنده است./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها