کد خبر 72610

رسانه‌های فرانسوی در صفحات امروز خود سخنان حسن روحانی رئیس جمهور ایران را مورد تحلیل و برسی قرار دادند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رسانه‌های فرانسوی بدون پرداختن به بدعهدی پاریس و دیگر شرکای اروپایی برجام در عمل به تعهدات خود، سخنان امروز رئیس جمهوری ایران درباره آمادگی تهران برای مذاکرات هسته‌ای به شرط برداشته شدن تحریم‌ها از سوی آمریکا را برجسته کردند.

خبرگزاری فرانسه نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه (۱۳ آذرماه) گفت، ایران به این شرط که آمریکا در ابتدا تحریم‌های «غیرقانونی» را بردارد، همچنان آماده مذاکرات هسته‌ای است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه در برج میلاد تهران گفت: هر زمان آمریکا حاضر شود تحریم‌ غلط، ظالمانه، نادرست و تروریستی خود را کنار بگذارد، بلافاصله سران ۵+۱ می‌توانند ملاقات کنند و ایران هیچ مشکلی ندارد؛ تحریم، غلط و ظالمانه است؛ آن را کنار بگذارند و در این شرایط مشکلی برای مذاکره نداریم.

خبرگزاری فرانسه افزود: مدت‌هاست که روحانی برای بازگشت ایران به مذاکرات ۵+۱ (پنج عضو دائم دارای حق وتو شورای امنیت سازمان ملل به همراه آلمان) که منجر به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ شد، خواستار لغو تحریم‌های آمریکاست.

روحانی در سخنان خود تصریح کرد: این وضعیت... اقدام بی‌رحمانه‌ای از سوی آمریکاست. ما چاره‌ای جز مقاومت و ایستادگی در مقابل کسانی که تحریم‌ها را تحمیل می‌کنند نداریم. در چنین شرایطی ما پنجره مذاکرات را نبسته‌ایم.

خبرگزاری فرانسه در ادامه نوشت: توافق سال ۲۰۱۵ در ازای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران، این کشور را از تحریم‌های اقتصادی رهایی داد. این توافق از هم پاشید زیرا دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماه می(اردیبهشت) سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از آن خارج شد و دوباره تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرد. یکسال پس از خروج آمریکا، ایران به امید دستیابی به امتیازهایی از طرف‌هایی که همچنان در توافق هسته‌ای هستند، شروع به کاهش تعهدات خود در ذیل این توافق کرد.
آخرین گام در ماه گذشته رقم خورد؛ هنگامی که تزریق گاز « هگزا فلوراید اورانیوم » به سانتریفیوژها در سایت هسته‌ای فردو آغاز شد.

البته این رسانه اشاره نکرد که مقام‌های ایران بارها تصریح کرده‌اند اگر طرف‌های اروپایی برجام، تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای را بویژه در زمینه بانکی و نفتی انجام دهند، هر چهار گام برداشته شده به سرعت قابل بازگشت است.

روزنامه « اوئست فرانس » نیز در این زمینه نوشت: ایران اعلام کرد، تهران در صورت اقدام آمریکا در برداشتن تحریم‌هایی که دوباره - بعد از خروج از برجام - علیه جمهوری اسلامی اعمال کرد، همچنان مایل به مذاکره با واشنگتن در چارچوب در یک چارچوب چندجانبه دقیق و بی‌پیرایه است.
این رسانه به این سخنان حسن روحانی اشاره کرد که «ما تحت تحریم هستیم. این شرایط تقصیر ما نیست؛ نتیجه اقدام ظالمانه کاخ سفید است.»

تارنمای فرانسوی « آتلانتیکو » نیز نوشت: حسن روحانی یک بار دیگر تکرار کرد که ایران پنجره مذاکرات جدید با واشنگتن را به طور کامل نبسته است.

اظهارات امروز رئیس جمهوری ایران در دیگر رسانه‌های فرانسوی از جمله روزنامه‌های « لو متن »، « لو تلگرم » و « لو رین لوژور » و رسانه بلژیکی « لا لیبر» نیز بازتاب داشته است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها