کد خبر 72580

خبرنگار سی ان ان گزارش داده است که دونالد ترامپ سران ناتو را در صورتی که 2 درصد از بودجه خود را به مسائل دفاعی اختصاص ندهند به جنگ تجاری تهدید کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شبکه خبری سی ان ان در تحلیلی از آنچه در جریان ۲۴ ساعت گذشته و در پی دیدار «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با برخی سران کشورهای غربی و دبیرکل ناتو صورت گرفت، تاکید داشت که ترامپ اعضای ناتو را به نوعی جنگ تجاری تهدید کرد.

سی ان ان روز چهارشنبه از لندن گزارش داد: ترامپ در نشست های خود با «ینس استولتنبرگ»  دبیرکل ناتو، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا بر خواسته خود مبنی بر افزایش بودجه دفاعی اعضای ناتو به میزان ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی تاکید ورزید.

نیک رابرتسون خبرنگار این شبکه خبری درادامه افزود: گردهم آیی سران اعضای ناتو با تنش صورت می گیرد چراکه ترامپ روز گذشته با رهبران عضو ناتو به عتاب پرداخت، وی از جاستین ترودو درباره میزان اختصاص بودجه دفاعی پرسش کرد، نخست وزیر کانادا درجریان این دیدار نسبت به اختصاص ۱.۴ دهم درصد از تولید ناخالص داخلی به بودجه دفاعی این کشور خبر داد.

خبرنگار این شبکه تلویزیونی افزود: انتظار می رود تا ساعاتی دیگر نشست سران ناتو در لندن آغاز شود و ترامپ با انگلا مرکل صدراعظم آلمان دیدار داشته باشد، البته این دو رهبر اختلافات دیرینه ای با یکدیگر دارند.

رابرتسون ادامه داد: هیچ یک از اعضای ناتو به خواسته ترامپ مبنی بر اختصاص ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود در بودجه دفاعی نزدیک نشده اند و ترامپ  تهدید کرده چنانچه اعضا به این خواسته وی نرسند، به نوعی با اروپا جنگ تجاری به راه اندازد.

نشست سالانه سران ناتو روزهای ۱۲ و ۱۳ آذر (۳ و ۴ دسامبر) در لندن برگزار می‌شود. امسال در حالی هفتادمین سالگرد تاسیس ناتو است که نخستین نشست خود را پس از جنگ جهانی دوم در لندن برگزار می‌کند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها