کد خبر 72577

بازار سهام جهان

بازارهای سهام جهان بعد از سخنان ترامپ مبنی احتمال به تأخیر افتادن توافق تجاری با چین به بعد از انتخابات 2020 ریزش شدید را تجربه کردند و وال استریت یکپارچه سرخ شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، شاخص‌های سهام آسیایی روز چهارشنبه بعد از ظهر  بعد از اینکه ترامپ دیشب اعلام کرد که ممکن است توافق تجاری با چین را به بعد از انتخابات 2020 موکول کند، ریزش کردند.

شاخص سهام بازار بورس استرالیا بیشترین کاهش را تجربه کرد به طوری که شاخص S & P / ASX 200 حدود 1.4 درصد سقوط کرد و شرکت معدنی BHP که یک شرکت بزرگ استرالیایی است سقوط 2.5 درصدی را در قیمت سهام تجربه کرد.

داده‌های مرکز ملی آمار استرالیا که امروز چهارشنبه منتشر شد نشان می‌دهد که اقتصاد استرالیا در سه ماهه منتهی به سپتامبر نسبت به مدت مشابه سال پیش رشد 1.7 درصدی را تجربه کرده است.

در ژاپن شاخص سهام «نیکی 225» نیز 1.07 درصد کاهش یافت و شاخص «تاپیکس» نیز کاهش 0./3 درصدی را تجربه کرد.

در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» 0/3 درصد افت کرد و «شنزن» نیز رشد 0/18 درصدی را بر خلاف بقیه شاخص‌ها تجربه کرد.  همچنین «شنزن کامپوزیت» رشد ناچیزی را از خود نشان داد. شاخص سهام «هانگ سنگ» هنگ کنگ نیز با کاهش شدید 1.19 درصدی مواجه شد.

شاخص «کوسپی» کره جنوبی نیز 0/9 درصد پایین آمد و شرکت سازنده ریزپردازنده «SK Hyix» کاهش 1.78 درصدی را در ارزش سهام خود تجربه کرد. کاهش قیمت سهام این شرکت بزرگ کره‌ای زمانی رخ داد که دیشب در بازارهای وال استریت سهام شرکت‌های «انویدیا»، «میکرون» و «ادونس میکرو دیوایس» با افت ارزش مواجه شدند.

شاخص MSCI به غیر از ژاپن نیز تقریبا معادل 1 درصد کاهش یافت.

سخنان ترامپ درباره توافق تجاری با چین در حالی ایراد شد که سرمایه‌گذاران انتظار داشتند که «مرحله اول» این توافق پیش از تاریخ 15 دسامبر که حد تعیین‌شده برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات بود، امضا شود. ترامپ روز سه‌شنبه گفت: «من ایده به تأخیر انداختن توافق تجاری به بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را دوست دارم اما چین تمایل دارد که هم اکنون به توافق برسیم. ما منتظر هستیم که مذاکرات حول این توافق به خوبی پیش می‌رود یا نه».

زمانی که از ترامپ پرسیده شد که آیا ددلاینی برای این مذاکرات مشخص کرده‌اید گفت «من هیچ ددلاینی برای این مذاکرات ندارم».

اما برخی از تحلیل‌گران بر این عقیده هستند که سخنان دیشب ترامپ به این خاطر بود که وی قصد دارد که در مذاکرات دست بالا را داشت باشد.

دیشب در بازارهای سهام آمریکا بعد از این سخنان ترامپ داوجونز 280 واحد معادل 1 درصد افت کرد و شاخص S & P 500  نیز با کاهش 0/7 درصدی مواجه شد. شاخص نزدک کامپوزیت نیز کاهش 0/6 درصدی را در ارزش خود تجربه کرد.   

حرف‌های ترامپ تأثیر خود ر ا بر شاخص دلار نیز گذاشت به گونه‌ای که این شاخص از 97.9 به 97.73 افت کرد. ین ژاپن در این راستا در برابر دلار تقویت شد و از 109.2 برای هر دلار به 108.54 رسید.

همچنین قیمت نفت امروز در معاملات آسیایی  0/7 درصد افزایش یافت و به هر بشکه نفت 61 دلار و 30 سنت رسید و نفت خام آتی آمریکا نیز با رشد 0/7 درصدی در هر بشکه به 56 دلار و 50 سنت رسید.  

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها