کد خبر 72492

وزیرخارجه یونان درباره توافقنامه میان لیبی و ترکیه گفت: اگر این توافقنامه امضا شود سفیر لیبی را از کشور اخراج خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از شبکه فرانس ۲۴، نیکوس دندیاس، وزیر خارجه یونان تهدید کرد، درصورتی که جزئیات توافقنامه نظامی که طرابلس هفته گذشته با آنکارا به امضا رساند، فاش نشوند، سفیر دولت وفاق ملی لیبی در آتن را اخراج می‌کند.

دندیاس تاکید کرد: یونان می‌خواهد از (محتوای) این توافقنامه نهایتا تا روز جمعه اطلاع یابد، در غیر این صورت سفیر لیبی در آتن عنصری نامطلوب شناخته خواهد شد و خاک یونان را ترک خواهد کرد.

وزیر خارجه یونان اظهار کرد: مساله تنها به بی‌اطلاعی ما از محتوای توافقنامه محدود نبوده بلکه مربوط به مخفی کردن آن از ما نیز می‌شود، آتن احساس می‌کند فریب داده شده است زیرا طرابلس در سپتامبر اعلام کرده بود هیچ‌گونه توافقنامه‌ای از این دست را هرگز امضا نخواهد کرد.

این مقام یونان افزود: توافقنامه مرزهای دریایی به دلیل اینکه در آن جزیره کرت یونان لحاظ نشده، بیشتر شبیه شوخی است.

کریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان یکشنبه گذشته اعلام کرد، آتن پس از توافق آنکارا با طرابلس، این هفته در نشست آتی سران پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در لندن از این پیمان درخواست حمایت خواهد کرد.

میتسوتاکیس گفت: ناتو نمی‌تواند زمانی که یکی از اعضایش قوانین بین‌المللی را نقض کرده و برای خسارت زدن به عضوی دیگر تلاش می‌کند، بی‌تفاوت بماند.

یونان هفته گذشته نارضایتی خود را از توافق آنکارا و طرابلس ابراز کرده و سفرای دو کشور ترکیه و لیبی در آتن را برای ارائه اطلاعاتی از محتوای این توافقنامه احضار کرد.

دولت وفاق ملی لیبی و ترکیه چهارشنبه گذشته در جریان دیدار فایز السراج، رئیس شورای ریاستی وابسته به دولت وفاق ملی لیبی و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در شهر استانبول، دو توافقنامه یکی درباره همکاری‌های امنیتی و دیگری در حوزه دریایی به امضا رساندند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها