کد خبر 72472

کاهش شدید فعالیت کارخانجات آمریکا و نگرانی‌ها حول توافق تجاری آمریکا و چین بعد از سخنان دونالد ترامپ در روز دوشنبه باعث ریزش بازارهای سهام در آمریکا شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، مؤسسه مدیریت عرضه (ISM) آمریکا شاخص خرید مدیران بخش تولید ایالات متحده را متنتشر کرد که بر اساس آن این شاخص با کاهش شدیدی مواجه شد و از 49.4 در ماه اکتبر به 48.1 در ماه نوامبر رسید. این کاهش شدید باعث فرار سرمایه‌گذاران شد و شاخص‌های بورس آمریکا ریزش شدیدی را تجربه کردند.

از طرف دیگر دوباره تنش‌های لفظی حول «مرحله اول» توافق تجاری آمریکا و چین شدت گرفت و دونالد ترامپ در سخنانی روز دوشنبه اعلام کرد که امضای قوانین تصویب شده توسط کنگره آمریکا درباره اعتراضات در هنگ‌کنگ روابط دو کشور آمریکا و چین را «بهتر» نخواهد کرد. وی همچنین در سخنانی گفت که «چین می‌خواهد توافق تجاری بین دو کشور به سرانجام برسد و باید دید که چه خواهد شد».

این سخنان به همراه انتشار داده‌های ضعیف از فعالیت کارخانجات آمریکا باعث شد که شاخص‌های سهام در آمریکا کاهش بسیار شدید را تجربه کنند.

روز دوشنبه ترامپ همچنین در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که بر واردات فولاد از دو کشور برزیل و آرژانتین تعرفه اعمال خواهد کرد و همین امر تعهد وی به توافق تجاری با چین را در معرض ابهام قرار داده است.

از طرف دیگر آخرین مهلت امضای «مرحله اول» توافق تجاری آمریکا و چین 15 دسامبر است و بسیاری از سرمایه‌گذاران از امضای این توافق پیش از این تاریخ ناامید هستند و در صورتی که این توافق امضا نشود احتمالا رئیس جمهور ایالات متحده تعرفه بر واردات چین را اعمال خواهد کرد.

در همین راستا شاخص داوجونز نزدیک به 1 درصد سقوط کرد و به نقطه 27783 رسید. شاخص S & P 500 نیز همراستا با داوجونز 0/8 درصد افت کرد و به 3113 رسید. شاخص «نزدک کامپوزیت»  نیز بیش از 1 درصد و معادل 1.12 درصد کاهش یافت و به نقطه 8567 رسید.

انتهای خبر 

ارسال نظر

تازه ها