کد خبر 72465

وزیرخارجه پکن تصمیم دارد برای مذاکره با کره جنوبی درمورد سامانه صد موشکی آمریکا در این کشور، به کره جنوبی سفر کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ وانگ یی، وزیر خارجه چین فردا (چهارشنبه) برای سفری دو روزه وارد کره‌جنوبی می‌شود و قصد دارد با کانگ کیونگ-وا، وزیر خارجه کره‌جنوبی و مون جائه-این، رئیس‌جمهوری این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

از دیدگاه چین، کره‌جنوبی می‌تواند نقشی حیاتی در مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای میان ایالات متحده آمریکا و کره‌شمالی که متحد پکن است، ایفا کند. حضور وانگ یی در سئول، اولین سفر یک مقام ارشد و عالی‌رتبه چینی از زمان مناقشه بر سر استقرار سامانه تاد آمریکا در کره‌جنوبی است و انتظار می‌رود وزرای خارجه این دو کشور درباره آن گفت‌وگو کنند.

در همین حال، ایالات متحده و کره‌جنوبی درگیر اختلافات دیگری هستند؛ از جمله اینکه سئول هزینه‌ بیشتری بابت استقرار حدود ۲۸ هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی در کره‌جنوبی پرداخت کند.

وزارت خارجه کره‌جنوبی اعلام کرد، سفر وانگ یی فرصتی برای تقویت روابط "برای توسعه جدید" است و تمرکز دستورکار روی مسائل دوجانبه و منطقه‌ای خواهد بود. انتظار می‌رود طرفین در ابتدا درباره حضور برنامه‌ریزی شده مون جائه-این در نشست سه‌جانبه با حضور چین و ژاپن و سفر احتمالی شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین به کره‌جنوبی در سال آتی میلادی رایزنی کنند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها