کد خبر 72386

به دنبال انتشار فعالیت کارخانجات چین بازار های سهاتم آسیایی تقریبا کاملا در معاملات بعد از شهر توانستند رشد شگفت‌انگیزی را تجربه کنند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، شاخص‌های سهام آسیایی روز دوشنبه بعد از ظهر به دنبال انتشار داده‌های مربوط به فعالیت کارخانجات چین در ماه نوامبر رشد کردند.

شاخص «نیکی 225» ژاپن در معاملات بعد از ظهر سهام این کشور بیش از 1 درصد رشد کرد و شاخص «تاپیکس» نیز بیش از 1 درصد افزایش یافت. شرکت «فانوک» که یک شرکت سازنده ربات است توانست در معاملات سهام ژاپن رشد 1.48 درصدی را تجربه کند.

شاخص «شانگهای کامپوزیت» در معاملات بازارهای سهام این شهر بزرگ چین رشد 0/35 درصدی را پشت سر گذاشت و شاخص «شنزن» نیز 0/53 درصد رشد را ثبت کرد. «شنزن کامپوزیت» نیز رشد 0/47 درصدی را تجربه کرد و شاخص سهام «هانگ سنگ» هنگ کنگ نیز 0/4 درصد افزایش یافت.

در کره جنوبی نیز شاخص سهام «کوسپی» 0/35 درصد افزایش یافت و شاخص سهام بازار بورس استرالیا نیز 0/58 درصد بالا رفت.

شاخص MSCI به غیر از ژاپن نیز توانست رشد 0/47 درصد را تثبیت کند که نشان ‌دهنده رشد خوب بازارهای سهام آسیایی است.

امروز مؤسسه کایکسین و «آی اچ اس مارکیت» نیز شاخص خرید مدیران بخش تولید چین را اعلام کردند که بر اساس آمارها این شاخص در ماه نوامبر در سطح 51.8 قرار گرفت که نشان‌دهنده رشد فعالیت کاخانجات چین است و بیشترین سرعت رشد از دسامبر 2016 محسوب می‌شود.

اقتصاددانان برآورد کرده بودند که این شاخص از 51.7 در ماه اکتبر به 51.4 در ماه نوامبر خواهد رسید اما داده‌های واقعی خلاف این امر را نشان داد و این شاخص شاهد افزایش 0/1 درصدی بود.

آخر هفته نیز مرکز ملی آمار چین شاخص خرید مدیران بخش تولید را اعلام کرد که این شاخص باز هم شاهد افزایش بود و در سطح 51.2 قرار گرفت، در حالی که در ماه اکتبر این شاخص زیر 50 و در نقطه 49.3 قرار داشت. اقتصاددانانی که در نظرسنجی رویترز شرکت کرده بودند بر این عقیده بودند که شاخص خرید مدیران بخش تولید در شرکت‌های بزرگ دولتی چین در نقطه 49.5 قرار خواهد گرفت اما باز هم داده‌های واقعی شاهد افزایش این شاخص بود.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها