کد خبر 72218

یک وزیر سابق دولت کویت گفت: کویت احتمالاً میزبان برگزاری کنفرانس منطقه‌ای در ارتباط با ابتکار ایران موسوم به هرمز خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «عبدالمهادی عبدالحمید الصالح» تحلیلگر مسائل سیاسی و وزیر اسبق مشاور دولت در امور پارلمان کویت در گفت‌وگویی درباره اینکه "چگونه می‌توان با توجه به هجمه‌های پیاپی اشغالگران به قبله نخست مسلمانان، از مسجدالاقصی دفاع کرد؟ " خاطرنشان کرد: مسئله فلسطین و مسئله قدس، مسئله محوری و مرکزی امت اسلام است که مسلمانان درباره آن اختلاف نظر ندارند و کنفرانس مهم دفاع از مسجدالاقصی در تهران در شرایطی برگزار شد که برخی برای تحکیم عادی‌سازی روابط با اسرائیل تلاش می‌کنند.

ما باید فکر مقاومت علیه صهیونیسم را در امت اسلام تشویق و تقویت کنیم، من معتقدم دو نفر پیدا نمی‌شوند که درباره قدس و فلسطین با هم اختلاف داشته باشند، ما همچنین نیاز به این داریم که احساس مسئولیت دینی داشته باشیم به اینکه خداوند روز قیامت ما را به این خاطر بازخواست خواهد کرد، خداوند، امت اسلام و هر زن و مرد خواه عجمی یا عربی باشند، به‌خاطر این مسئله بازخواست خواهد کرد. ما باید فکر و ایده مقاومت را تقویت و تثبیت کنیم، مسئله فلسطین، مسئله مرکزی و محوری برای همه است.

الصالح درباره چرایی تجاوزگری مستمر رژیم صهیونیستی به ملت فلسطین تصریح کرد: این سیاست اسرائیل است و ما به‌خاطر هر قطره خون برادران فلسطینی که به‌ضرب گلوله اسرائیل جنایتکار بر زمین ریخته می‌شود، به‌درد می‌آییم، این سیاست اسرائیل است و پیامی به فریب‌خوردگان (سازشکاران) است که برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل تلاش می‌کنند.

این سیاست واقعی اسرائیل است که چهره قبیح و زشتش را نمایان می‌کند، من معتقدم امروز ما به تقویت فکر مقاومت نیاز داریم و این‌که این مسئله را تثبیت کنیم مبنی بر اینکه اسرائیل تنها زبان زور و زبان گلوله (مقاومت) و زبان موشک‌ها را می‌فهمد، اسرائیلی‌ها افرادی ترسو هستند، اسرائیل ببر کاغذی است، افراد فریب‌خورده (سازشکار) اسرائیل را قوی‌تر می‌دانند. بله برخی از اسرائیل حمایت می‌کنند، ولی وقتی امت اسلام متحد شود و مسئله مذاکره و عادی‌سازی روابط با اسرائیل را لغو کند، به‌اعتقاد من این راه درست است. قدرت نظامی و قدرت جهادی تنها زبانی است که اسرائیل می‌فهمد.

این تحلیلگر مطرح کویتی درباره دلیل پافشاری برخی کشور‌های عربی بر عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اظهار داشت: البته برخی از کشور‌ها معتقدند که مجبور هستند دست به این کار بزنند، زیرا (از بالا) برخی آن‌ها را به این کار (عادی‌سازی) دستور می‌دهند، برخی معتقدند که مسئله فلسطین دیگر تمام شده است، ولی واقعیت این است که ما در برابر خداوند مسئول هستیم، نکته بعدی این است که دشمن اسرائیلی تنها به فلسطین بسنده نخواهد کرد، پرچم اسرائیل به‌رنگ آبی و سفید است و نوار آبی روی آن نمایانگر رودخانه‌های فرات و نیل و بیانگر تفکر توسعه‌طلبانه (صهیونیست‌ها) است (بیانگر رویکرد توسعه‌طلبانه صهیونیست‌ها برای تصرف تمام سرزمین‌های بین رودخانه‌های فرات و نیل است و همان شعار نیل تا فرات که صهیونیست‌ها آن را مطرح کرده بودند) حتی کسانی که دچار این توهم هستند که اسرائیل از آن‌ها حمایت می‌کند یا اسرائیل از آن‌ها دور خواهد بود، اسرائیل سراغشان خواهد آمد، اسرائیل تنها به آن‌ها بسنده نخواهد کرد، اسرائیلی‌ها تنها به‌دنبال سیطره بر فلسطین نیستند بلکه خواهان سیطره بر جهان هستند.

الصالح درباره ابتکار اخیر جمهوری اسلامی ایران موسوم به ابتکار هرمز برای گفتگو با کشور‌های عربی منطقه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران این ابتکار را که نامش را هرمز گذاشته، ارائه کرده است، همان‌طور که شنیدید دولت کویت این نامه جمهوری اسلامی ایران حاوی این ابتکار را به پادشاهی عربستان سعودی و بحرین منتقل کرد و این دلیلی است که نشان می‌دهد ما به دیدگاهی نیاز داریم که همه ما را در یک مکان واحد (خلیج فارس) دور هم متحد کند، زیرا اطراف خلیج (فارس) فقط اعراب حضور ندارند، عراق و یمن و جمهوری اسلامی ایران حضور دارند، چرا باید میان بحران‌ها زندگی کنیم، در حالی که باید همه کنار هم بنشینیم بدون اینکه به بیگانگان اجازه دهیم در امور ما دخالت کنند، ما باید مشکلاتمان را به‌دست خودمان حل کنیم.

وی درباره نقش دولت کویت در منطقه و نزدیک کردن دیدگاه‌های کشور‌های منطقه ابراز عقیده کرد: البته کویت نقش روشن و آشکاری دارد، سیاست کویت، سیاست موفقیت‌آمیزی است و همواره از خشونت نظامی اجتناب می‌کند، کویت همواره گفتگو را در پیش گرفته است، سیاست جناب صباح الاحمد امیر کویت برای همه روشن است، روابط حسنه‌ای که میان جمهوری اسلامی ایران و کویت برقرار است، سبب شد تا دولت کویت، از ابتکار ایران موسوم به هرمز استقبال کند و همچنین گفته می‌شود که کویت احتمالاً میزبان برگزاری کنفرانس منطقه‌ای در ارتباط با این ایده خواهد بود.

منبع: تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها