کد خبر 72208

مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت :موضعی منصفانه، اما محکم در قبال مسأله توسعه هسته ای ایران اتخاذ خواهم کرد.

 به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شبکه ان اچ کی ژاپن گزارش داد مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت موضعی منصفانه، اما محکم در قبال مسأله توسعه هسته ای، از جمله در خصوص ایران اتخاذ خواهد کرد.

رافائل گروسی در مصاحبه با شبکه ان اچ کی ژاپن در خصوص ایران گفت به دنبال آن است روابط سازنده را با ایرانی‌ها توسعه دهد. او همچنین تأکید کرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید بطور جدی به توسعه برنامه هسته‌ای ایران رسیدگی کند.

وی در بخش دیگری از مصاحبه خود، از لزوم کسب اطلاعات و فهم وضعیت کنونی برنامه هسته‌ای کره شمالی سخن گفت. او مدعی شد بیش از ۱۰ سال است که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از کره شمالی به بیرون رانده شده‌اند.

گروسی همچنین اعلام کرد واشنگتن به محض آنکه آمریکا و کره شمالی به نوعی توافق دست پیدا کنند، اطمینان پیدا خواهد کرد که بازرسان آژانس قادر خواهند بود بازرسی‌های خود را از سر بگیرند.

«رافائل گروسی» قرار است روز سه شنبه به عنوان جانشین یوکیا آمانو، کار خود را در سمت مدیرکلی آژانس بین المللی انرژی اتمی آغاز کند. وی در ماه اکتبر و در پی مرگ آمانو در ماه ژوئیه به این سمت انتخاب شد.

رافائل گروسی، نخستین فرد از آمریکای لاتین است که به عنوان مدیر کل آژانس بین المللی انرژی انتخاب شده است. او یک دیپلمات با تجربه آرژانتینی است که در سازمان‌های بین المللی، مانند سازمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای فعالیت داشته است.

طبق اعلام ان اچ کی، تحلیلگران بر این باورند که موضع گروسی در خصوص ایران، بسیار شبیه موضع آمریکاست. / باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

ارسال نظر

تازه ها