کد خبر 72144

رشد بازارهای سهام آمریکا

خوشبینی نسبت به توافق تجاری آمریکا و چین در ماه نوامبر باعث شد که بازارهای سهام آمریکا در این ماه رشد خوبی را سپری کنند و شاخص S & P 500 با 3 درصد رشد ماهانه توانست رکوردشکنی کند اما تصویب دو قانون در آمریکا در حمایت از اعتراضات هنگ‌کنگ بخشی از این روند مثبت را خنثی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، خوشبینی نسبت به مذاکرات تجاری آمریکا و چین و همچنین گزارشات خوب سودآوری شرکت‌ها در وال استریت در ماه نوامبر باعث شد که شاخص‌های سهام آمریکا رشد ماهانه خوبی را سپری کنند به طوری که شاخص S & P 500 توانست با رشد 3 درصد ماهانه به بالاترین حد از ماه ژوئن تاکنون برسد.  

همچنین از طرف دیگر روز چهارشنبه امضای دو قانون در آمریکا در حمایت از تظاهرکنندگان هنگ کنگ باعث شد که تأثیر بخشی از این حساسیت مثبت بازارها نیز خنثی شود. چین به تصویب این قوانین واکنش شدید نشان داد و  تهدید کرد در برابر مداخلات آمریکا در هنگ کنگ تدابیر شدید اتخاذ خواهد کرد.

تقابل آمریکا و چین در هنگ کنگ به حدی است که می‌تواند امضای توافق تجاری مرحله اول را به خطر بیندازد. دونالد ترامپ اعلام کرد که مذاکرات تجاری در مراحل نهایی است و اگر تا 15 دسامبر توافقی حاصل نشود تعرفه بر کالاهای چینی دوباره اجرایی خواهند شد.

بنابراین 15 دسامبر در واقع تاریخی است که آمریکا و چین باید بر سر مرحله اول به توافق برسند و این توافق را امضا کنند.

روز جمعه شاخص میانگین صنعتی داوجونز 112 واحد معادل 0/4 درصد رشد کرد و در آستانه 28051 قرار گرفت و شاخص S & P 500 نیز با رشد 0/4 درصدی به نقطه‌ی 3140 واحد رسید. شاخص نزدک کامپوزیت بر خلاف دو شاخص دیگر افت 0/4 درصدی را تجربه کرد و روز را قرار گرفتن در نقطه 8665 به پایان رساند.

بخش انرژی شاخص S & P 500 به دلیل کاهش قیمت نفت در روز جمعه بیش از 1 درصد افت کرد و دو شرکت مهم این شاخص یعنی «هلمریچ اند پین» و «دوون انرجی» به ترتیب 2.30 درصد و 2.75 درصد کاهش یافتند.

 

انتهای خبر 

ارسال نظر

تازه ها