کد خبر 72070

نخست‌وزیر انگلیس از رئیس‌جمهور آمریکا خواست هفته آینده در انتخابات آتی انگلیس دخالت نکند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس و رهبر حزب محافظه‌کار، امروز (جمعه) مجددا به اجرای سیاست دولتش در خارج کردن این کشور از اتحادیه اروپا اصرار ورزید.

جانسون در گفت‌وگو با رادیو «اِل. بی. سی» گفت اگر حزب محافظه‌کار در انتخابات سراسری پیش‌رو در انگلیس بتواند حائز اکثریت پارلمان شود، برنامه خود برای خارج شدن از اتحادیه اروپا را در اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی اجرا می‌کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» وی با بیان اینکه درک نمی‌کند به چه دلیل باید بازه زمانی دوره انتقال (بعد از اجرای برگزیت) به بعد از سال ۲۰۲۰ معوق شود، توضیح داد: «اگر ما بتوانیم اکثریت مفید [پارلمان انگلیس] را به دست بیاوریم، آنگاه در دیرترین حالت، در تاریخ ۳۱ ژانویه [برگزیت اجرا می‌شود]».

جانسون در پاسخ به این سوال که بین نخست‌وزیری انگلیس یا خروج از اتحادیه اروپا کدام را انتخاب می‌کند، گفت:‌«من ترجیح می‌دهم که از اتحادیه اروپا خارج شویم. این چیزی است که به شما می‌گویم».

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش، از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا خواست هفته آینده که برای شرکت در نشست ناتو به لندن می‌آید، در انتخابات آتی انگلیس دخالت نکند.

نخست‌وزیر انگلیس در این باره اظهار داشت: «کاری که ما به عنوان متحدان و دوستان صمیمی انجام نمی‌دهیم، این است که در کارزارهای انتخاباتی یکدیگر دخالت نمی‌کنیم. بهترین حالت این است که متحدان نزدیکی مانند آمریکا و انگلیس، در انتخابات یکدیگر دخالت نکنند».

این در حالی است که روز گذشته شرکت اطلاعاتی و تحلیل داده «یوگاو»، که نتیجه انتخابات ۲۰۱۷ انگلیس را نیز به دقت پیش‌بینی کرده بود، بر اساس نتایج تحقیقات خود گزارش داد در انتخابات آتی انگلیس، حزب جانسون احتمالا ۳۵۹ کرسی از ۶۵۰ کرسی پارلمان این کشور را از آن خود می‌کند و به اکثریت می‌رسد. 

انتخابات زودهنگام در انگلیس قرار است در تاریخ ۱۲ دسامبر (۲۱ آذرماه) برگزار شود. نخست‌وزیر انگلیس درخواست برگزاری این انتخابات را بعد از آن صادر کرد که نتوانست کشورش را در موعد مدنظر خود یعنی ۳۱ اکتبر (۹ آبان) از اتحادیه اروپا خارج کند.

جانسون پیشتر در مراسم رونمایی از برنامه حزب محافظه کار برای دولت بعدی، وعده داده بود در صورت پیروزی در انتخابات، انگلیس روز ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد/ فارس

 

ارسال نظر

تازه ها