کد خبر 72006

رئیس‌جمهور فرانسه در دیدار با دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت، سخنانش درباره «مرگ مغزی ناتو» ندای بیدار باش مفیدی برای اعضای این اتحاد نظامی بود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز پنجشنبه در دیدار با «ینس استولتنبرگ» دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت، سخنانش درباره «مرگ مغزی ناتو» ندای بیدار باش مفیدی برای اعضای این اتحاد نظامی بود.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، ماکرون در کنفرانس خبری مشترک با استولتنبرگ توضیح داد: «سؤالاتی که مطرح کردم، سؤالاتی باز هستند که هنوز آن‌ها را حل نکرده‌ایم».

رئیس‌جمهور فرانسه افزود: «صلح در اروپا، شرایط بعد از INF (معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای میان‌برد)، روابط با روسیه، مسئله ترکیه، این‌که چه کسی دشمن تلقی می‌شود؟ بنابراین می‌گویم: تا زمانی که این سوالات حل نشده باقی بمانند، بیایید درباره تقسیم هزینه‌ها و مسئولیت‌ها یا این و یا آن گفت‌وگویی انجام ندهیم».

ماکرون گفت: «بنابراین شاید به یک ندای بیدار باش احتیاج داشتیم. خوشحالم که [این پیام] منتقل شد و خوشحالم که اکنون همه معتقدند که باید به اهداف راهبردیمان فکر کنیم».

رئیس‌جمهور فرانسه اواسط آبان ماه در مصاحبه خود با اکونومیست به شدت از نبود هماهنگی بین اروپا و آمریکا در خصوص تصمیمات راهبردی درون ناتو انتقاد و تأکید کرد که این ائتلاف دچار مرگ مغزی شده است.

«پاول پیلار» تحلیل‌گر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در این باره گفت:‌ «اظهارات ماکرون در واقع بازتاب نارضایتی در مسیر موجود در روابط میان کشورهای دو سوی آتلانتیک و همچنین ناتوانی فعلی ناتو (خارج از چارچوب روابط آمریکا و اروپا) برای تاثیرگذاری به عنوان یک نهاد و یا سازمان است. ماکرون همچنین نسبت به تمایل دولت فعلی آمریکا درباره اجرا و تداوم تعهدات این کشور براساس بند ۵ معاهده آتلانتیک شمالی، واقعا  شک و تردید دارد.» 

با این حال سران برخی کشورهای اروپایی در مخالفت با سخنان ماکرون، وجود ناتو را برای امنیت اروپا حیاتی می‌دانند. نخست‌وزیر لهستان ناتو را مهم‌ترین منشاء امنیت برای کشورش دانسته و گفت: «ماکرون در موقعیت متفاوتی قرار دارد زیرا نفس گرم خرس روس را روی گردنش حس نمی‌کند». 

مقامات آلمانی نیز به مراتب اعتراض خود به سخنان ماکرون را اعلام و ماندن در پیمان ناتو را ضروری دانسته‌اند./ فارس

 

ارسال نظر

تازه ها