کد خبر 72001

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریک خبر داد

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا تاکید کرده که فرصت دست یافتن به یک نتیجه موفقیت‌آمیز از مذاکرات صلح در افغانستان"ممکن است در آینده نزدیک اتفاق بیفتد".

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مارک میلی،‌ رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا این اظهاراتش را چهارشنبه در اولین سفرش به افغانستان ابراز کرد. میلی در ادامه گفته‌هایش تاکید کرده که اکنون بیش از هر زمان دیگری فرصت دست یافتن به یک نتیجه موفقیت‌آمیز از مذاکرات صلح در افغانستان وجود دارد و "ممکن است در آینده نزدیک اتفاق بیفتد".

او اضافه کرد: "فکر می‌کنم فرصت رسیدن به یک نتیجه مثبت از طریق مذاکرات [اکنون] بیش از هر زمان دیگری است. من در ۱۸ سال گذشته عمیقا درگیر [مساله] افغانستان بوده‌ام."

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا تصریح کرده که تا رسیدن به یک نتیجه مثبت هنوز زمان باقی مانده است؛ او تاکید کرد که بارها اتفاق افتاده که در شرایط این چنینی طرف‌ها پا پس کشیده‌اند.

حدود سه ماه قبل، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از حمله خونین طالبان در کابل که در آن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز نیروهای آمریکایی کشته شد، گفت‌وگو با طالبان را منتفی اعلام کرد.

بعد از آن طالبان خواستار از سرگیری دوباره مذاکرات شد ولی در این مدت دیداری در این زمینه میان دو طرف انجام نشد، ولی اکنون نشانه‌های از سرگیری مجدد آن وجود دارد.

چهار روز قبل یک منبع گروه طالبان به بی‌.بی‌.سی گفت که تلاش‌ها برای از سرگیری مذاکرات آمریکا و گروه طالبان مجددا از سر گرفته شده است.

به گفته این منبع که خواست از او نام برده نشود، زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان گروه طالبان در کشور قطر دیدار کرده ‌است.

همچنین هیئتی از این گروه دو روز قبل به ایران سفر کرد و در تهران با مقام‌های ارشد این کشور از جمله جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کردند.

پیشتر دونالد ترامپ نیز در گفتگوی اختصاصی با شبکه فاکس نیوز آمریکا گفته بود که "بر روی یک توافق با طالبان کار می‌کنیم، ببینیم چه می‌شود."

او در این مصاحبه افزوده بود که دفعه قبل آمریکا و طالبان به توافق نزدیک شده بودند، "اما طالبان فکر می‌کردند که کشتن مردم کار درستی است. آنها گمان می‌کردند که با این کار می‌توانند از موضع قدرت مذاکره کنند."

همچنین ترامپ در گفت‌وگوی تلفنی با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان "بر حتمی بودن آتش بس" به عنوان پیش شرط برای صلح تاکید کرده است./ ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها